İşveren tam kapanma döneminde çalışılmayan günler için SGK primi ödeyebilir mi?

İşveren tam kapanma döneminde çalışılmayan günler için SGK primi ödeyebilir mi?

11.06.2021

Mayıs ayı mükelleflerin ücret bordrolarını yaparken 17 günlük pandemi nedeni ile çalışılmayan günleri nasıl göstermemiz gerekir? Tam gün (30) gün gösterildiği zaman bir sıkıntı çıkar mı? 

İşverenin tam kapanmada fiili çalışma olmadan tam bildirimde bulunması mümkündür. 

30 Nisan- 17 Mayıs arası tam kapanma ile ilgili herhangi bir sgk indirimi, muafiyet, yardım, teşvik var mıdır?

NÜD başvurusu için takip eden ayın 3’ü son gündür. KÇÖ NÜD desteklerinden yararlanabilirsiniz. E-SGK işveren sistemi teşvik sorgulama bölümünden işçinizin T.C. kimlik numarası ile destek ve teşvik sorgulaması yapabilirsiniz.

Tam kapanmada işveren elemanları 30 gün üzerinden sigortalı göstermek istiyor. Sigorta bildirgesini 30 gün üzerinden yapılmasında bir sakınca var mıdır?

İşverenin fiilen çalışma olmadığı halde tam bildirimde bulunması ancak çalışmadığına dair bildirim girişi ile raporlu sürelerde olmaktadır.

İşveren fiili çalışma olmadan bildirim yaparsa çalışmadığının tespitini yapan denetmen iptal verebilir.

29.04.2021 ve 17.05.2021 tarihleri arasındaki tam kapanma döneminde kısıtlamadan muaf nace kodlarına sahip işyerleri ve muaf olmayanlar bu günleri APHB’de nasıl bildirilmelidir?

Cumhurbaşkanı kararı ile kapalı olan işyerleri 10 genel hayatı etkileyen nedenleri seçip eksik gün bildiriminde bulunabilirler.


Kaynak: ismmmo
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Karenaudit veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.