Serbest meslek mensupları işleri ile ilgili almış oldukları eğitim faturalarını gider konusu yapıp KDV’sini indirim konusu yapabilir mi?

Avukatın almış olduğu arabuluculuk eğitimi ile ilgili gider faturasını, gider olarak işleyip, KDV’yi indirim konusu yapabilir mi? Yoksa yıllık beyannamede mi gider olarak işlemesi gerekiyor? GVK 68. maddesine göre mesleki gider faturası olarak kayıtlara alınır KDV indirilir. Kurumlar mükellefleri için, Belbim Elektronik Para Ödeme Hizm..

İşsizlik oranı Haziran döneminde 0,4 puanlık artış ile %13,4 seviyesinde gerçekleşti

İşsizlik oranı Haziran döneminde 0,4 puanlık artış ile %13,4 seviyesinde gerçekleşti

İşgücü İstatistikleri, Haziran 2020 İşsizlik oranı %13,4 seviyesinde gerçekleşti Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2020 yılı Haziran döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 152 bin kişi azalarak 4 milyon 101 bin kişi oldu. İşsizlik oranı 0,4 puanlık artış ile %13,4 seviyesinde gerçekleşti. Tarım dışı işsizlik oranı..

İkinci el araç alım ve satımı faaliyetinde bulunan bir firma kendisi ile aynı faaliyette bulunan firmadan aldığı aracın satışında özel matrah uygulayabilir mi?

Biz ikinci el binek otomobil alım, satım faaliyeti ile iştigal etmekteyiz. Tereddüt yaşadığımız konuya açıklık getirmenizi rica ediyoruz. Yine ikinci el binek otomobil alım, satım faaliyeti gösteren bir firmadan Özel Matrah: 139.500,00 KDV Matrahı: 8.910,89 KDV %1: 89,11 Toplam: 148.500,00 Tutarı ile satmak amacıyla binek araç almış bulunmaktay..

Şirket aktifine kayıtlı gayrimenkulü konut olarak kiraya verirse düzenleyeceği faturada KDV oranı ne olmalıdır?

İşyeri kira stopajı %20 den %10’a düşürülmesi tüm mükellefler için geçerli midir? Tüm mükellefler stopaj indiriminden faydalanmaktadır. Şirkete ait gayrimenkulün konut olarak kiraya verilmesine engel bir durum var mı? Şirkete ait Gayrimenkulün Konut olarak kiraya verilmesine engel yoktur. Konut olarak kiraya verilmesi halinde Faturada..

İhracat birim değer endeksi ve miktar endeksi Temmuz 2020’de azaldı

İhracat birim değer endeksi ve miktar endeksi Temmuz 2020’de azaldı

Dış Ticaret Endeksleri, Temmuz 2020 İhracat birim değer endeksi %1,6 azaldı İhracat birim değer endeksi Temmuz ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %1,6 azaldı. Endeks bir önceki yılın aynı ayına göre, gıda, içecek ve tütünde %1,1 artarken, ham maddelerde (yakıt hariç) %4,2, yakıtlarda %36,8 ve imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) %0,..