Araç kiralama faaliyetinde bulunan firma aktiflerinde 2 yıl bulundurduğu aracını satarken düzenleyeceği faturada uygulayacağı KDV oranı nedir?

Araç kiralama faaliyeti işi ile uğraşan firma aktifinde 2 yıl bulundurduğu binek aracı satarken kdv oranı %18 mi uygulamalıdır? Faaliyetleri kısmen veya tamamen binek otomobillerinin kiralanması veya çeşitli şekillerde işletilmesi olanlar, binek araç alımında ödedikleri KDV’leri indirim konusu yapabilirler. Binek araçların satışı halinde %1 ..

Serbest meslek mensupları bir işverene bağlı olarak çalışabilir mi?

Eşime ait olan firmalardan birinde pazarlama alanında tam günlük destek vermemi istiyorlar. Kendi adıma SGK girişi yapmamda herhangi bir sıkıntı var mı? Serbest çalışan meslek mensupları bir işverene bağlı olarak hiçbir unvan ve konumda çalışamazlar. Mali müşavirlik anonim şirketi sahibiyim. Başka bir yerde sigortalı olarak gözükebilir miyim? Tü..

Kolay işverenlik kapsamında sigortalı olan personelin sigorta bildirgesini e-bildirge ekranından mı beyan edeceğiz?

Kolay işverenlik sisteminden sgk e bildirge vermek istediğimde işyerinin aktif sigortalı kaydı bulunamadı yazısı çıkmaktadır. Bu apartmanın ağustos ayı sgk ebildirgesi nereden yapabilirim? Apartman yönetimlerinin de genel esaslar çerçevesinde, yönetimlerine bağlı olarak istihdam ettikleri sigortalı çalışanları için Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannam..

Süresinden sonra muhtasar prim beyannamesini nasıl beyan edebiliriz?

Muhtasar sigorta beyannameleri ile ilgili ben temmuz muhtasar ve sigorta bildirgesini veremedim. Şimdi temmuz sigorta muhtasar beyannamesi dijital ortamda vermek istiyorum. Beyannameyi doldurdum gönderdim. Muhtasar kabul edildi ama sigortada hata var diyor. Bütün hataları düzeltip göndermek istediysemde başarılı olamadım. Sigortada verilmeyen beyan..

7252 sayılı SGK teşvikinden faydalanacak olan firmalar ilgili ayda başka Sigorta teşvikinden faydalanabilir mi?

Personelimiz kısa çalışma bittiği için 8. ayda 20 gün 7252 Teşvikten faydalanabilecek. Bu durumda iki ayrı bildirge verip 20 günü 7252 ile kalan 10 günü de 5510 ile mi bildirgelerde mi göstereceğiz? “07252 kanun numaralı destekten yararlanılan ayda aynı sigortalı için diğer sigorta primi indirimi, teşvik ve desteklerinden yararlanam..

E-fatura uygulamasına dahil olan bir firma faaliyet koduna ek olarak taksicilik hizmeti vermeye başladığında taksi müşterilerine e-arşiv faturası mı düzenleyecek?

Toptan kırtasiye ürünleri satışı yapan firmamız var. Ek olarak kendi kurmuş olduğu sitesinden ve n11, trendyol gibi aracı sitelerden de ürün satışına başlayacak. Geçmiş yıl ciroları 5.000.000  TL’yi aşmamaktadır. E-arşiv faturaya geçmesi mi gerekiyor yoksa kâğıt fatura veya 5.000/30.000 TL portal üzerinden düzenleyebilir miyiz? E-arşiv ..

İş sözleşmesi gereği yol ve yemek ücreti alan personel doğum izni sırasında yol ve yemek ücreti almaya devam eder mi?

İş sözleşmesi gereği yol ve yemek ücretinin nakdi olarak verildiği personele, doğum izni sırasında yol yemek ücreti ödenmeli midir? İşçinin ücretli izinli olduğu günlerde brüt ücrete dahil olan ve süreklilik arzeden kalemlerde kesinti yapılmamaktadır.  Şirketimiz personel işe alımında personellere belirli süreli iş sözleşmesi imzalatmaktadır..