Muhtasar prim beyannamesinde vergi bildirimi ile ilgili düzeltme beyannamesini nasıl yapabiliriz?

Mükellefimizin merkez ve şubeleri vardır. Merkez ve şube vergi daireleri de farklıdır. Merkezde çalışan yok ama şubede var. Biz yanlışlıkla şube muhtasar ve prim hizmet beyannamesini merkez vergi dairesine çalışanlarıyla birlikte beyannameyi verdik. Sigorta sicil numarası bilgileri doğru girdiğim için şubenin bağlı olduğu sigorta müdürlüğüne sigor..

Kısa çalışma ödeneğinden faydalanan personellerin raporlu günlerinin bildirimi nasıl yapılmalıdır?

Kısa çalışma ödeneğinden yararlanan işçiler örneğin ayda 10 gün çalışıp 20 gün çalışmıyor. Bu durumda çalışılmayan günler kıdem tazminatı hesaplanırken dikkate alınır mı? KÇÖ’de işçinin rızası olmadan zorlayıcı nedenlerle iş sözleşmesi askıya alınmış olup bu süreler kıdem hesabında dikkate alınacaktır. KÇÖ’den yararlanılan süreler..

Mali Müşavir firmaya müdür olarak atanabilir mi?

Meslek mensubu; merkezi yurt dışında olan bir şirketin Türkiye şubesi için (meslek mensubu şubeye Müşavirlik hizmeti vermiyor) Müdür olarak atanabilir mi? Aynı meslek mensubu aynı şirketin Türkiye şubesine bu defa meslek mensubu olarak Müşavirlik hizmeti vermesi durumunda Müdür olarak atanabilir mi? Serbest çalışan meslek mensubu hiçbir konumda ti..

Ağustos ayında 7252 sayılı SGK teşvikinden faydalanan bir işletme tekrar kısa çalışma ödeneğine başvuru yapabilir mi?

15.06.2020 tarihinde firmanın kısa çalışma ödeneğini sonlandırdık. Kovid’ten kaynaklanan ekonomik şartlar nedeniyle 01.09.2020 tarihi itibari ile tekrar kısa çalışma ödeneğine müracaat ettik. Bu durumda 7552 sayılı kanun ile getirilen teşvikten 8. ayda yararlanabilir miyiz? Ağustos ayında 7252 sayılı SGK teşvikinden yararlanabilirs..

İş güvenliği ve sağlığı eğitimi veren firmalar yıl sonuna kadar KDV indiriminden faydalanır mı?

Cumhurbaşkanlığı kararnamesine istinaden, İş Sağlığı ve İş Güvenliği ile alakalı eğitim veren şirketlerde kdv oranı da %1 olarak mı uygulanmalıdır? Eğitim veren kurum 5580 Sayılı kanun kapsamında ise KDV oranı % 1 olarak uygulanır. Firmamız Okul Öncesi Eğitim Araç ve Gereçleri Toptan Alım ve Satımı ile iştigal etmektedir. Okul öncesi eğitim veren..

SGK meslek kodu değişikliğini dilekçe ile kurumdan yapabilir miyiz?

6 ay önce giren bir işçinin meslek kodunu sistemden güncelleme de bir cezai durum veya sgk bildirme gerekli mi? Sistem müsaade ediyor ancak sgk ceza vs. uygular mı? Sgk meslek kodu değişikliğinde dilekçe verilmesi halinde İPC uygulanmamaktadır. 2020 Temmuz muhsgk sgk bildirimi kısmında prim gün sayısı ücret kısmında yanlışlık yapıldı. Düzel..

Firmalar kullanmış olduğu ÖKC’lerine ek faaliyetlerine istinaden yeni departman açtırıp kullanmaya devam edebilir mi?

Mükellefim (gerçek kişi) kuaför hizmeti vermektedir. Faaliyet alanına kişisel bakım ve temizlik ürünlerinin satışını da eklemek istemektedir. Bunun için vergi dairesine ek faaliyet kodu için dilekçe vereceğim. Kuaför hizmetleri için kullanmış olduğu yazar kasayla yeni faaliyet kodunu içeren kişisel bakım ürünlerinin de satışını yapabilir mi? ÖKC y..