Yersiz faydalanıldığı tespit edilen kısa çalışma ödeneği desteği için SGK bildirgelerinde düzeltme beyannamesi nasıl verilmelidir?

Nisan ve mayıs ayı için KÇÖ den faydalanan personeller için yersiz yararlanma müfettişler tarafından tespit edildi. Nisan mayıs ayına ait düzeltme yapılmasını istediler. Nisan ayı için 7 gün 686,70 TL yarım ücret ödemesi yapıldı. Çoğu personel için bu şekilde beyan edildi. Düzeltme işlemini nasıl yapacağım? İlk önce müfettiş tutanağına göre bu işl..

27103 SGK teşvikinden faydalanmak için işe alınan personelin ortalama personel sayısına ilave olması mı gerekmektedir?

Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesini verirken şu uyarıyı alıyoruz: Sigortalı 4447/geçici 19.md kapsamında, 27103 sayılı Kanun numarası ile bildirilemez hesaplanan ortalama sigortalı sayısına ilave olması gerekmektedir. Kişi sayıları ve ortalamaların hepsi doğru görünüyor ama beyan ederken bir şeyi yanlış yaptığımızı düşünüyoruz. Bu hatayı almamak ..

7252 Sayılı sgk teşvikinden faydalanan personeller için tekrar KÇÖ talebinde bulunabilir miyiz?

7252 Kanun Numaralı (4447/Geçici 26. Md) SGK Teşvikinden faydalandırdığımız personeli ileriki aylarda kısa çalışma veya pandemi iznine gönderebiliyor muyuz? Böyle bir durumda bu yeni bir kçö ya da pandemi ücretsiz izin başvurusu olacak olup oran excel ile yapacağınız başvuru işkur müfettişince uygun görülürse ki (mevcut durum bu olabilir tezinden ..

Yabancı bir ülkede bordrolu olarak görünen kişi Türkiye’de çalıştığı günler için çalışma izni almalı mıdır?

İngiltere vatandaşı olup yılda 183 günü geçen surette Türkiye’de ikamet eden bir gerçek kişi, kanuni ve iş merkezi İngiltere’de bulunan bir işverenden ücret geliri elde etmektedir ve işverenin İngiltere’deki bordrosunda kayıtlı olup İngiliz sosyal güvenlik sistemine kayıtlıdır. Hem gerçek kişinin ve hem de işvereninin Türk sosyal ..

Muhtasar prim beyannamesine nasıl düzeltme beyanı vereceğiz?

Ağutos 2020 dönemine ait muhtasar sgk beyannamesini onaylarken şöyle bir sonuç çıktı. Bizim 2 işyeri numaramız var. Muhsgk nın vergi ve bir işyerine ait kısmı onaylandı. Diğer iş yerindeki bir çalışanın T.C. nosu hatalı yazıldığından onaylanmadı. İlgili iş yerinin şu anda onaylanmış herhangi bir belgesi bulunmadığından düzeltme beyannamesi sanırım ..