Düzenlenmiş olan e- irsaliye iptal edilebilir mi?

Karşı firma sisteminde yer alan aksaklık nedeniyle tarafımıza mükerrer e-İrsaliye düzenledi. 8 günlük reddetme süremiz geçtiği için sistemimize düşen bu mükerrer irsaliyeleri sistem üzerinden red yapamıyoruz. Mükerrer düzenlenen bu irsaliyelere harici yollar ile itiraz etme imkânı bulunmakta mıdır? E-İrsaliye belgesinin iptali söz konusu değildir..

Yolcu transferinde kullanılmak üzere alınan binek aracın KDV’si indirim konusu yapılabilir mi?

Yolcu transferinde kullanılmak üzere aldığımız iştigal konumuz ile ilgili satın aldığımız vito marka binek aracın amortisman ayırmak yöntemi olmalıdır? Alınan sıfır aracın KDV’si indirim konusu yapılabilir mi? BİNEK ARAÇ TANIMI 87.03 tarife pozisyonunda yer alan araçların tanımına ilişkin olarak 27/07/2005 tarih ve 25888 sayılı Resmî Gazete..

İthalatta ödenen ÖTV direkt olarak gider yazılabilir mi?

Kozmetik imalatı yapan mükellefimiz ÖTV’ye tabi ürünlerini perakende olarak internet sitesinden de satış yapmak istemektedir. Perakende satışlarda fatura keserken ötv uygulanmalı mıdır? ÖTV uygulamasında toptan perakende ayrımı olmaz. ÖTV hesaplanacaktır. Kozmetik malzeme ithalatında ödenen ÖTV direk gider yazılabilir mi? ÖTV malın maliyet..

Gerçek kişiler gayrimenkul satış istisnasından faydalanmak için gayrimenkullerini en az kaç yıl ellerinde bulundurmak zorundadır?

Gayrimenkul ve arsa satışlarında 5 yıllık süre aşımı hesaplanırken aldığı tarih mi, aldığı yıl mı baz alınmalıdır? 03.06.2015 yılında alınmış bir arsa bugün satıldığı takdirde gün olarak 5 yılı aşmış mıdır? 03/05/2015 Tarihinden itibaren (gün) hesap yapılır. Hesabınız doğrudur. Gerçek satış değeri 400.000 TL olan bir gayrimenkulun rayiç bedeli 45..

Basit usule tabi mükellefin yanında çalışanın vergilendirilmesi nasıl olur? Çalışan sigortasını kendi mi öder?

Basit usulde vergilendirilen mükelleflerin yanında çalışanların ücretleri için GVK 64/1. maddesine göre vergilendirilir. Vergi hesaplaması ise; yine GVK 118. maddesine göre yapılır. Hesaplanan vergi çalışan tarafından ikametinin bağlı olduğu VD bildirilir ve ödemesi çalışan tarafından ödenir. Basit usül mükelleflerde GİB e arşiv ..

7252 sayılı SGK teşvikinden faydalanan personel ay içerisinde rapor alırsa eksik gün bildirim kodu ne olmalıdır?

Ağustos muhsgk da 7252 sayılı kanunda 20 gün teşvik tanımladığım personelin 8 gün raporu var. 23 gün prim 8 gün eksik gün bildireceğim ve eksik gün kodum 01 mi olmalıdır? Aylık ortalama gün sayısı kadar bu destekten yararlanılabileceğinden, ilgili ayda 07252 kanun numarası seçilmek suretiyle düzenlenmiş olan APHB/MPHB’de bildirile..

1 Ekim tarihi itibariyle çalışanlarımız için nakdi ücretsiz izin desteğine başvuru yapabilir miyiz?

Firmamızda çalışan personeller 1 Ekimden itibaren ücretsiz izne ayırıp ücretsiz izin parası alabilir mi? Firmamız hiç kısa çalışma ödeneği ve ücretsiz izin başvurusu yapmadı. İşçimizi ücretsiz izne çıkarabilir miyiz? Kısa çalışma ödeneği başvurusu yapmadığımız için yine de firmamıza ceza kesilir mi? Nakdi ücret desteğinden yararlanmak için;  ..

Geçmiş yıl zararlarını kaç yıl süreyle mahsup edebiliriz?

2016 yılında zararı olan bir şirket 2021 yılında geçmiş yıl zararı olarak 2016 yılının zararını indirim konusu yapabilir mi?  -Mali kardan, mali zarar beyan yılından geriye doğru 5 yıllık zarar mahsup edilir. -2016 yılından sonraki yılda/yıllarda kar varsa o yıl mahsup edilir. -Sonraki yıllarda zarar mahsubu yapılmaz. 2004-2009 tarihlerind..

SGK teşviklerini hangi hesapta takip etmeliyiz?

Sgk teşviklerden oluşan indirimleri 602 nolu hesap ta mı yoksa 679 nolu hesapta mı kullanmalıyım? Devletten alınan teşvikler 602 hesapta takip edilir. Hatanın giderilmesi 679 ile çözülmez 602’de 679’da aynı karakterli hesaptır. Firmamızda 17103 sayılı teşvikten yararlanan personeller mevcut. Teşvikten yararlanacak kişi sayısı hesaplan..

Okul aile birliğinde çalışan personellere ödenen ücretlerden gelir vergisi ve damga vergisi kesintisi yapılır mı?

Okul aile birliğinde çalışan elemanların gelir vergisi, damga vergisi kesintisi beyan edilir mi? Okul aile birliği bünyesinde çalışanlar için MUHSGK beyannamesi verilecektir.  Okulun bulunduğu yerdeki VD de Muhtasar mükellefiyeti tesisi ettirilecektir.  GV, SGK ve DV kesintileri beyan edilecektir. Vergi İstisnası söz konusu değildir. ..