E-Devlet sistemi üzerinden kısa çalışma ödeneğine başvuru yapmış firmalar Nisan-Mayıs ve Haziran ayları için kısa çalışma ödeneği başvurularını nasıl yapacaktır?

01.05.2021 Daha önce e-devlet üzerinden Ocak-Mart dönemi için kısa çalışma ödeneğine başvurup ödenek alan firma için Nisan-Haziran dönemi kısa çalışma ödeneği başvurusu ne şekilde yapılmalıdır? İŞKUR otomatik olarak yapacaktır. Ancak işçi giriş ya da çıkışlarınız var ise güncelleme yapmanız ve oran excel tablosunu göndermeniz gerekecektir.  ..

İmalathanesi il dışında olan firmaların personelleri yasak kapsamında şehirler arası giriş çıkış yapabilir mi?

29 Nisan 2021 içişleri bakanlığı genelgesine göre imalathaneler çalışabiliyor. İmalathanelerin sevk ve idaresi yani kanuni merkezi başka bir şehirde ise ve bu şehirde başka bir sigorta sicil numarasında faaliyet gösteriyorsa tam kapanma süresince merkez çalışanları görevlendirme belgesiyle çalışabilir mi? Çalışanın e-devlet muafiyet sorgulamasını ..

Resmi tatillerde çalışan personele fazla mesai ücreti verilmeli midir?

KÇÖ alan işçilerimizi 31/03/2021’de kçö son verildiği için NİSAN/2021 ücretsiz izine yolladık ve sgk ya bildirdik. Şimdi ise geriye dönük olarak bu işçilerimizi 01/04/2021 tarihinden itibaren (ücretsiz izin başvurusunu yok sayarak) KCÖ faydalanması için İŞKUR a başvurabilir miyiz? İşçinizle görüşüp ücretsiz izin iptali ile KÇÖ ye başvurabili..

27103 sayılı SGK teşvikinden faydalanmanın şartları nelerdir?

Çanta imalatı yapan mükellefte en son çalışan sigortalı işçinin çıkış tarihi 07.01.2021’dir. Bu kez aynı işçi 18.03.2021 tarihinde girişi yapılmıştır. Sigorta girişini yapmadan önce SGK’nın potansiyel teşvik sorgulama ekranından baktık 27103 teşvikinden yararlanabileceğini gösteriyordu. Bildirgeyi yaptığımızda 27103 ten yararlanamayacağ..

Özel inşaat harcamaları işletme defterine gider olarak kaydedilir mi?

28.04.2021 İşletme defterinde olan bir mükellef bu yıl kendisine ikamet amaçlı inşaat için arsa aldı ve tapu harcını da arsayı aldığı bedel üzerinden ödedi. Şuan inşaat ruhsatı çıkmak üzeredir. Alınan arsa için ödenen tutarı ve ödemiş olduğu harcı işleme defteri olduğu için mal alışı olarak kayıt yapsam problem olur mu? Arsa tapu harcını öderken ..