Daha önce kısa çalışma ödeneği alan personelimiz için nakdi ücret desteğine başvurusu yapabilir miyiz?

Kısa çalışma ödeneği alan bir firma yeni personel alımı yapabilir mi? Kısa Çalışma Ödeneği alınan işyerinde işe giriş işleminin yapılmasında bir engel bulunmamaktadır. 01.04.2020-10.05.2020 tarihleri arasında kısa çalışma ödeneğinden yararlanan tamamen kapalı firma 11 Mayıs da işyerini açarak faaliyetine başladı. Ancak iki çalışanı olan işyerinde..

Beyan süresi geçmiş muhsgk beyannamesine ek beyanname nasıl verebiliriz?

Bir mükellefimize ait 08.2020 dönemine ait MUHSGK beyan ettik. Firmanın 3 tane SGK dosyası var, 2’si problemli değil birinde personel isimlerinden hata mesajı gelmiş fakat bizim arkadaşlar görmemiş sehven onaylamış. Yasal süresinden sonra fark ettik, şimdi düzeltme vermeye çalıştığımızda. ASILDA; Bu bilgilere sahip bildirge önceden oluşturulm..

Devamsızlık nedeniyle işe gelmeyen personeli işten çıkartabilir miyiz?

Devamsızlık nedeni ile işten işçi çıkartırsak işten çıkartma yasağı cezası ile karşı karşıya kalmış olur muyuz? İşçinin devamsızlığı 25/II ye girer ve fesih yasağı kapsamında değildir. Ev içinde Covid 19 olan kişi var. Kendisi istirahatli ama ev halkına komple 14 gün karantina verilmiştir. Tedbir amaçlı 14 günlük karantina sürecinde işe gelmiyor ..

Gerçek kişilerin vergi ve sgk borçları mirasçılarına devir eder mi?

Tabldot yemek hizmeti veren firmalar içinde kdv yıl sonuna kadar %8 den %1 düşürüldü mü? Mükellefin vergi borcu eşini etkiler mi mükellef vefat etse borç eşine kalır mı? Kararda tabldot kelimesi geçmemektedir. KDV Ekli II Sayılı listenin “B) DİĞER MAL VE HİZMETLER “Bölümünün 24 üncü sırası YEME , İÇME HİZMETLERİ bölümümde “diğe..

Şirketler 2020 yılı sonuna kadar kar dağıtımı yapamıyor mu?

Kar Dağıtımı en son 31.12.2020 tarihine ertelendi ama 2019 karları için denmektedir.  2018 ve öncesi karları dağıtmak istiyorum yapabilir Miyim? 7244 Sayılı torba kanun ile TTK ya eklenmiş olan geçici 13. madde ve yayımlanmış tebliğ çerçevesinde dönem karının yüzde 25’nin dağıtımına kararın verilebileceği artan kısım ile geçmiş yıl karl..

Başka bir firmanın ürünlerini kendi aracında nakil edecek firmalar nasıl bir belge düzenlemelidir?

Asıl faaliyeti hurda alım satımı olan gerçek kişi mükellef aynı zamanda kendi aracıyla başka firmalara ait hurdalarında taşımasını yapmak istiyor. Bu durumda firmaların düzenlediği irsaliye ile bu malları taşıyıp sonrasında nakliye faturası düzenlemesi yeterli midir yoksa kendisi ayrıca taşıma irsaliyesi mi düzenlemeli? Taşıma irsaliyesi düzenlene..

Kısa çalışmadan normal çalışmaya geçen bir firmada işe gelmeyi reddeden personelin işten çıkışını nasıl yapabiliriz?

Belirli süre kısa çalışmada olan personelim işe gelmeyi reddetmektedir. Konu ile ilgili ihtar çekip işten çıkarabilir miyim? İşyeri normal çalışma düzenine dönmüş ve işçi işe gelmiyor ise 25/II İşçinin işverenden izin almaksızın veya haklı bir sebebe dayanmaksızın ardı ardına iki işgünü veya bir ay içinde iki defa herhangi bir tatil gününd..