Binek araçların amortisman giderlerinde gider kısıtlaması uygulanır mı?

Binek araçlarda amortisman da gider kısıtlaması var mı? Amortismanda ayrıca % 70 gider kısıtlaması uygulanmaz. Sigorta ve kasko giderleri için gider kısıtlaması uygulanır. İkinci el oto alım satım faaliyeti ile uğraşan bir şahıs firması, araç satışları için internet üzerinden sahibinden.com gibi sitelere ilan vererek satış yapıyorsa ciro durumuna..

Mali müşavirler ulaşamadıkları mükelleflerinin hizmet sözleşmelerini tek taraflı olarak fesih edebilir mi?

Bir mükellefim, hiçbir mesleki bilgi ve deneyime sahip olmadığını düşündüğüm kişi veya kişiler tarafından hiçbir mevzuata uymayan gerçek dışı söylemlerle etki altına alınmış ve başka bir meslek mensubu ile çalışmak istediğini hiçbir gerekçe belirtmeden telefon ile tarafıma iletmiştir. Yeni meslek mensubu tarafımla hiçbir iletişime geçmemiştir...

Vergi dairesi tarafından resen terki yapılan bir şirketin ortağının Bağkur kaydı kapanır mı?

Vergi dairesi tarafından resen terk yapılan limited şirketin ortağının bağkur tescili nasıl kapatabiliriz? Şirket tasfiye edilmeden kapanamayacağından BAĞ-KUR’un kapanmayacağını görüşündeyiz. Bir anonim şirket kuruluşu yaptık. Yönetim kurulu üyesi olmayan kurucu ortaklar bağkurlu olmak zorunda mıdır? 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel ..

Ödenmeyen kiralar muhtasar beyannamesinde bildirilir mi?

İşyerine kira ödemezse, bedelsiz kiralar da muhtasar ile stopaj beyan etmesi gerekir mi? Kira ödemesi yok ise MUHSGK beyannamesi verilmez. Mal sahibi olan anne emsal bedelden Yıllık GV beyannamesi verecektir. (GMSİ/İş yeri) Stopaj ödemesi olmadığı için hesaplanacak vergiden GV stopajı mahsubu olmayacaktır. Mükellefimiz 1 yıllık işyeri kirasını ..

Ödenmeyen kiralar Muhsgk beyannamesinde bildirilir mi?

Avukatlık yapan bir müşterime KVK danışmanlığı için dışarıdan hizmet alıyor. Şirket bu müşterimize fatura kesiyor. Fakat fatura % 20 stopaj kesintisi yaparak fatura kesiyor. Fatura da stopaj kesilebiliyor mu? Faturada bazı tahsilatlar için GV stopajı gösterilir. Örneğin GVK 42 maddeki % 3 kesinti gibi Limited Şirket düzenleyeceği faturada KV..

Kiralık iş yerimize yapacağımız yenileme giderlerini özel maliyetlere kayıt edebilir miyiz?

Çalıştığım şirket yıllık kira sözleşmesi yaptığı (esasında 6 yıldır kiracı ama 1’er yıllık kira sözleşmesi yapılıyor) ofis olarak kullandığı binası için yaklaşık 1 milyon TL yenileme/onarım/tadilat gibi harcama yapmak istiyor. Bunu 2020 yılında sabit kıymet ayırıp amortisman hesaplamak yerine tadilat gideri olarak giderleştirebilir miyiz? Ya..