Firmaların ana sözleşmesinde belirtilmiş olan yönetim kurulu üye sayısı nasıl değiştirilebilir?

Firmamız esas sözleşmesinde yönetim kurulu üye sayısı 4 olarak yazmaktadır. Yani mecburen 4 üye olmalıdır. Üyelerden biri ayrılmak istemektedir. Başka üye atamak istemeyen firma üye sayısını esas sözleşme değiştirerek 3 yapacaktır. Bu durumda 4 olan üye sayısı genel kurulda 3 olarak değişecektir. Mecburen aynı genel kurulda çıkmak isteyen üye ..

İşçi nakillerinde personeller kısa çalışma ödeneği almaya devam edebilir mi?

İşçi çıkış nedenini sistemde 3 nolu kodla yaparak ve işçinin de bir dilekçe yazarak kendi irademle işten ayrılıyorum diye imzalarsa, bu işlem işçi çıkarmak içim şu an yeterli mi? İşçinin istifa etmesi işten çıkış yasağı kapsamı dışındadır. İstifa ederek personel işten çıkabilir. Bahçelievler işkur’a kayıtlı şube işyerinin çalışanlarını 16 n..

7252 sayılı SGK teşvikinden ne kadar süre yararlanabiliriz?

Ağustos ayında 7252 kanunundan faydalanmak için başvuru yaptık. Teşvik süresi 1 ay olarak çıktı ve ağustos ayında 7252 sayılı SGK teşvikinden faydalandık. Eylül ayında tekrar başvuru yaptık. SGK sisteminden teşvikten yararlanamazsınız, bu sigortalı için 7252 sayılı kanun kapsamında tanımlama yapılmıştır diye mesaj ve bilgi durumu almaktayız. 3 aylı..

Nakdi ücretsiz desteği alan personelimizi normal çalışmaya döndüğümüzde SGK’ya bildirmeli miyiz?

Pandemi nedeniyle 2 işçiyi ücretsiz izne çıkardık. Bu işçilerden biri işbaşı yaptı. İşbaşı yapan için kısa ödeneğindeki gibi iptal formu düzenleyecek miyiz? Ücretsiz izne devam eden işçi ücretsiz izin parası almaya devam edecek mi?  Nakdi ücret desteğinden yararlanılabilmesi için ücretsiz izne ayrılan işçilere ilişkin aylık bildirimler, &ldqu..

Kiralık iş yerimize yaptırdığımız tadilat, tasarım giderlerini özel maliyetler hesabında takip edebilir miyim?

İşyeri projelendirme, tasarım bedelini özel maliyet hesabında mı takip etmeli, yoksa direkt gider yazılabilir mi? 264 Özel Maliyetler Hesabı, İşletmenin uzun vadeli sözleşmelerle kiraladıkları gayri menkullerde normal bakım, tamir ve temizleme giderleri dışında, faaliyetlerini yürütmek amaçlarıyla yaptıkları değişikliklere ve eklere ilişkin giderl..

Gelir vergisi mükellefleri yazar kasa, Ökc ve Faturalarında T.C. Kimlik numaralarını yazmak zorunda mıdır?

Şahıs işletmesinin yazar kasa bilgilerinde T.C kimlik numarası yerine vergi kimlik numarası yazılabilir mi? Gelir vergisi mükelleflerinin Vergi kimlik numarası T.C. numarası olarak uygulanır. Sadece ÖKC fişinde değil, Fatura veya e-smm de T.C. kullanılır. 3 ortaklı mükellefiyetleri olmayan kişilerin adına bir işhanı var ve bu iş hanının 1&r..

Gayrisafi yurt içi Ar-Ge harcaması 2019 yılında bir önceki yıla göre 7 milyar 420 milyon TL artarak 45 milyar 954 milyon TL’ye yükseldi

Araştırma-Geliştirme Faaliyetleri Araştırması, 2019 Araştırma-Geliştirme (Ar-Ge) harcaması 2019 yılında 45 milyar 954 milyon TL’ye yükseldi Gayrisafi yurt içi Ar-Ge harcaması 2019 yılında bir önceki yıla göre 7 milyar 420 milyon TL artarak 45 milyar 954 milyon TL’ye yükseldi. Ar-Ge harcamasının gayrisafi yurt içi hasıla (GSYH)..

Üretim miktarları 2020 yılının ikinci tahmininde bir önceki yıla göre tahıllar ve diğer bitkisel ürünlerde %7,3 artış gösterdi

Bitkisel Üretim 2.Tahmini, 2020 Bitkisel üretimin bir önceki yıla göre artacağı tahmin edildi Üretim miktarları, 2020 yılının ikinci tahmininde bir önceki yıla göre tahıllar ve diğer bitkisel ürünlerde %7,3, sebzelerde %1,6, meyveler, içecek ve baharat bitkilerinde %7,3 oranında artış gösterdi. Üretim miktarlarının 2020 yılında yaklaşık olarak t..