Taşımacılık hizmeti veren bir firma taşımacılık hizmetini başka bir firmaya yaptırması durumunda müşterisine tevkifatsız fatura düzenleyebilir mi?

Şirketimize Personel Servis Taşımacılığı Hizmeti Yapan Şirket 2021-Mart ayı faturasını tevkifatsız kesmeye devam etmektedir. Sorduğumda kendisinin Araçları ile Taşımacılık Yapmadığını Alt Taşeron araçları ile yapmaya devam ettiğinden 63.No’lu KDV sirkülerine istinaden Bize KDV tevkifatsız kesmeye devam edeceğini, Kendisine hizmet veren Alt ta..

Geçmiş yıllara ait verilen düzeltme beyannameleri sonucunda oluşan cezalar için 7143 sayılı kanundan faydalanabilir miyiz?

2016-2017 yılları için pişmanlık hükümlerine göre beyannameler verildi. Fakat mükellef süresinde ödeyemedi. Bu defa pişmanlık ihlalinden vzcz kesildi. Kesilen bu cezalar için 7143 s.k.4.maddesi 1-7 fıkrasından faydalanabilir miyiz? Yararlanılamaz. 7143 sayılı yasanın müracaat ve uygulama süresi sona ermiştir. _____________________________________..

Sokağa çıkma yasağında mali müşavirler işyerine gidebilmek için bir kurumdan izin almalı mıdır?

okağa çıkma muafiyetinde, smmm kimliği ve sözleşme yeterli. Başka bir makamdan izin almak, belge almak gerekli midir? Başka bir makamdan izine gerek yok. Mesleki kimlik yeterlidir. Sokağa çıkma kısıtlamasında imalat yapan firmalar sokağa çıkma yasağından muaf denilmektedir. Mükelleflerim sürekli muaf olup olmadıklarını soruyorlar. Ticaret gazete..

Şans oyunları oynatan bayilere yapılan komisyon ve prim ödemelerinde gelir vergisi stopajı yapılır mı?

ddaa bayisi mükellefinin elde ettiği kazanç üzerinden Spor Toto Teşkilatı 2020 yılında % kaç stopaj kesintisi yapmıştır? GVK 94/10. a) Baş bayiler hariç olmak üzere, 14/3/2007 tarihli ve 5602 sayılı Şans Oyunları Hasılatından Alınan Vergi, Fon ve Payların Düzenlenmesi Hakkında Kanunda tanımlanan şans oyunlarına ilişkin olarak; bilet, kupon ve b..

7316 sayılı kanun kapsamında nakdi ücret desteği alacak personeller için tanımlama nereden yapılacaktır?

7316 sayılı kanun kapsamında nakdi ücret desteğinde yapılan değişiklik ile nakdi ücret desteğine hak kazanan personeller için destek girişi nereden yapılacaktır? 7316 sayılı kanunla nakdi ücret desteğinde değişiklikler yapılmıştır. Bu da e sgk işveren sistemi, teşvik tanımlama, covid 19 ücretsiz izin desteği kısmından yapılmaktadır. Bi..

Sokağa çıkma kısıtlamalarına denk gelen bayram tatilinde personele ücret ödemesi yapılmalı mıdır?

Kapanmadan dolayı; bayram tatili de olduğu içinde sgk gün sayımız ne şekilde gösterilmeli ve personele maaşlarımızı bu karardan dolayı 30 günlük ücreti mi ödenmelidir? Kapama günleri fiili çalışma yok ve desteklerden yaralanmıyorsanız 10. genel hayatı etkileyen nedenler ile eksik gün bildirilmelidir.  Bayram tatili çalışılmış gibi hallerden ..

Kısa çalışma ödeneği alan firmalar deneme süreli aldıkları personelleri işveren tarafından çıkışını yaptıklarında ödenekleri bozulur mu?

03.05.2021 Kçö’den yararlanan firmamızda 2021/2.ayda düzenli işe gelmeyen işçinin çıkışını deneme süreli işveren tarafından verdik. İş kur bu kodu düzeltmemizi aksi takdirde diğer işçilerimizin kçö yararlanamayacağını söyledi. Çıkan işçiye de ulaşamıyoruz. Çıkış bildirgesini iptal edip 2 ve 3.ay sgk bildirgesine ek verip devamsızlık olarak m..