Yeni nesil yazar kasayı kimler kullanmalıdır?

Yeni nesil yazar kasa pos kullanma mecburiyeti kalktı mı? Kimler için zorunludur? Yeni nesil yazar kasa pos kullanma mecburiyeti kalkmadı. Perakende satış yapan mükellefler ÖKC kullanmak zorundadır. ÖKC kullanmak zorunda olmayanlar için aşağıdaki linki inceleyiniz. https://archive.ismmmo.org.tr/docs/mevzuat/PratikBilgiler/2020_vergi/22.pdf Beyaz ..

İşletmemizde kullanmak üzere aldığımız bisiklet demirbaş olarak kayıt edebilir miyiz? Bisiklet için ödemiş olduğumuz KDV’yi indirim konusu yapabilir miyiz?

Doktor olan müşterim, hizmet verdiği hastaneye gidip gelirken kullanmak üzere, şirketine bisiklet almak istiyor. Bisiklet faturasına ait KDV’yi indirim yapabiliyor muyuz? Amortisman ayırabiliyor muyuz? Binek araç gibi %70 uygulaması var mı? Alınan bisiklet için ödenen kdv indirilir. Bisiklet demirbaş olarak kaydedilir. Amortisman ayrılır. (..

Mali müşavirlik ofisinde ayrıca ticari işletme faaliyet gösterebilir mi?

Mükellefimiz ithal ettiği malı direkt ihraç edecektir. İthal ettiği malın yarısını ödemesini başka bir şirket yapacaktır. İhraç ettiği malın da karına ortak olacaktır. Bu iki şirket arasında ortaklık vb. ilişki yoktur. Bu aşamada işlemleri nasıl yapmalıyız? Böyle bir işlem vergi ve muhasebe uygulamalarına uygun değildir. Ortaklık olmadan olmaz. S..

Limited şirketlerde hisse devri genel kurulda onaylanmalı mıdır?

Limited Şirkette %1 lik hissenin devri için diğer ortağın (hissenin %99 sahip) onayı ve rızası yoktur. Bu hisse devri nasıl yapılabilir? Devir işlemi genel kurul da onaylandıktan sonra geçerlidir. Onaylanmayan devir hüküm doğurmaz. Hisse Senetleri Borsada İşlem Gören bir Holding’in altındaki faaliyet gösteren ama kendisi borsada işlem görme..

Yurt içi üretici fiyat endeksi 2020 yılı Ekim ayında bir önceki aya göre %3,55 arttı

Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi, Ekim 2020 Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) yıllık %18,20, aylık %3,55 arttı Yİ-ÜFE (2003=100) 2020 yılı Ekim ayında bir önceki aya göre %3,55, bir önceki yılın Aralık ayına göre %17,48, bir önceki yılın aynı ayına göre %18,20 ve on iki aylık ortalamalara göre %9,11 artış gösterdi. Yİ-ÜFE değişim oranları..