Taahhüt edilen sermaye ödenmeden hisse devri halinde sermaye ödemesi nasıl ödenecek?

Ortaklara olan borcun sermayeye ilave tespit raporunu hazırlıyorum. Öz varlık hesaplaması bölümünde öz varlıklar toplamı geçmiş yıl zararlarından dolayı eksi bakiyeye düşüyor. Yani ödenmiş sermaye ve geçmiş yıl karlarının toplamı geçmiş yıl zararlarından daha düşük çıkıyor. Bu şekilde şirketin sermayesi öz varlığı içindeki değerini korumuştur madde..

7252 sayılı SGK teşvikinden faydalanan personellerimiz için tekrar kısa çalışma veya nakdi ücret desteğine başvuru yapabilir miyiz?

Vaktinde kçö ya da nüd’den yararlanmış kişileri işten çıkarmamız halinde sadece idari para cezası ile mi karşı karşıya kalırız? Bu işçi ya da tüm kçö ve nüd ödemeleri işverenden geri istenmesi söz konusu mudur?  Kçö ya da nüd den yararlanmış işçilerimiz için yaz aylarında normale dönüş sağladık ve ilgili sgk teşvikinden yararlandık. Kış ..

İşsizlik oranı Ağustos 2020’de 0,8 puanlık azalış ile %13,2 seviyesinde gerçekleşti

İşgücü İstatistikleri, Ağustos 2020 İşsizlik oranı %13,2 seviyesinde gerçekleşti Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2020 yılı Ağustos döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 456 bin kişi azalarak 4 milyon 194 bin kişi oldu. İşsizlik oranı 0,8 puanlık azalış ile %13,2 seviyesinde gerçekleşti. Tarım dışı işsizlik oran..

2017 yılında gerçek kişi almış olduğu 20 daireyi şimdi satmak isterse değer artışı kazancı nedeniyle gelir vergisi öder mi?

Vergi mükellefi olmayan bir şahıs 2017 yılında satın almış olduğu 15-20 adet konutu, 2020 yılında satmak isterse; Değer Artış Kazancı dışında herhangi bir başka vergi ile karşılaşabilir mi? 15-20 adet konutun satılması ticari faaliyet sayılır. 3 Ortaklı anonim şirketimiz 2019 yılında kuruldu. Şirket ortakları hisselerini dışarıdan bir kişiye devr..

Anonim şirketlerde hisse devri tescile tabi midir?

Anonim şirketlerde hisse devri tescile tabi midir? A.Ş.’lerde hisse devri tescile tabi olmayıp tek paya düşme veya tek pay sahibinin değişmesi tescile tabidir. Tek paya düşme mevcut yönetim kurulu ile alınmalı ve tescile verilmelidir. Tek pay sahibi genel kurul tutanağını imza etmesi gerekir. İki ortaklı bir limited şirkette, sermaye artırı..

Meslek mensuplarının iş yeri adreslerinde başka işletmeler ticari faaliyette bulunabilir mi?

Çalışanlar listesine kayıtlı aktif üyenizim. Mali müşavirlik ofisimizin bir kısmını bölümünü, bedelsiz ve karşılıksız olarak avukat mükellefin vergi adres değişikliğini yaparak kullanımına sunmamız durumunda meslek mevzuatına aykırı bir durum söz konusu olur mu? Aynı adreste mali müşavir ve avukat olmasının bir mahsuru var mıdır? Aynı adres de sad..

Kimler araç yenileme fonunu kullanabilir?

Mükellefim aktifimizde kayıtlı binek aracını satıp yeni bir binek araç alacaktır. Binek araçlarda yenileme fonu uygulamasından yararlanabilir miyiz? Müşteriniz Bilanço esasına göre defter tutuyor ise yenileme fonu uygulamasında yararlanır. Sektör ayrımı yoktur. 2019 Haziran ayından önce yüzde 1 ile alınan kamyonet satılmak istenmektedir. KDV ora..