Veraset yoluyla devir olan iş yerlerinde personellerin yeni işverene devri nasıl yapılır?

Mükellefim 5 Kasım tarihinde ölümü sebebiyle işyerinin eşine devri işlemlerini vergisel anlamda yapıldı. Fakat mükellefin sgk dosyalarının eşine intikal devir işlemlerini nasıl yapmalıyız? İşyeri bildirgesi, sigortalı çalıştırılan bir işin veya işyerinin devri halinde, yeni işveren tarafından, en geç işin veya işyerinin devralındığı tarihi takip e..

Vefat eden mükellefin beyannameleri nasıl verilir?

Eczane olarak faaliyete başlayan müşterim açıldığı yıl 2.sınıf işletme, daha sonra hadleri aştığında mı 1.sınıf olmalı veya ilk açılıştan itibaren 1.sınıf olma zorunluluğu var mı? İlk açılış da Bilanço tutulacak diye bir zorunluluk yok. Hadlerin aşılması halinde sınıf değiştirilmesi zorunludur. Defter Beyana tabi işletme sahibi 01/11/2020&r..

Deneme süresindeki çalışanı işten çıkarabilir miyiz?

Personelle yapılan deneme süreli iş sözleşmesinde deneme süresi sona erince iş akdini sonlandırabiliyor muyuz? 01 nolu kod ile deneme süresince iş sözleşmesinin işverence feshi fesih yasağı kapsamındadır ve ipc ye tabidir. Pandemi döneminde Kısa Çalışma ve Ücretsiz izne başvurmadık. Ancak şu anda işyerimde hastalık arttı bundan dolayı riskli pers..

Huzur hakkı ödemelerinde üst sınır var mıdır?

Tek kişilik limited şirkette, ortağa ayda net 13.000 TL huzur hakkı ödeniyor. Şimdi kişi, kendi şahsi kartıyla 14.383 TL ye 10 taksitte ödenmek üzere özel sağlık sigortası yaptırdı. Huzur hakkından sağlık sigortasını gelir vergisinden indirim yapılmak isteniyor. 14.383/12=1.198 TL’yi her ay ücretin gelir vergisi matrahından düşebilir miyiz? ..

Lise stajyerleri için 27103 sayılı SGK teşvikinden faydalanabilir miyiz?

Milli sporculara yapılan daire satışlarında vergi indirimi, muafiyeti, teşviki vb. ayrıcalıklar var mıdır? Milli sporculara ayrıca bir teşvik bulunmamaktadır. Yeni giren 21 yaşındaki işçi için 27103 teşvik çıkıyor. Bu işçi normalde tüm sigorta kolları olarak tam zamanlı işe girişi yapıldı ve çalışıyor. Ancak aynı zamanda tamamlaması gereken açık ..

Dış ticaret haddi 2020 yılı üçüncü çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre 5,1 puan artarak 108,7 oldu

Dış Ticaret Endeksleri, Eylül 2020 İhracat birim değer endeksi %0,1 arttı İhracat birim değer endeksi Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %0,1 arttı. Endeks bir önceki yılın aynı ayına göre, gıda, içecek ve tütünde %2,1, ham maddelerde (yakıt hariç) %1,6 ve imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) %1,5 artarken, yakıtlarda %38,7 az..

Mali Müşavir tek ortaklı limited şirketin hisselerini devir alabilir mi?

Hizmet Akdi ile çalışan bir Mali Müşavir, tek ortaklı bir mali müşavirlik şirketinin hisselerini devir alabilir mi? Tek ortak olduğu için müdür olarak da atanmış olmak zorunda kalıyor, fakat imza sirküsü çıkarmayacak ve herhangi bir şekilde imza yetkisini kullanmamış olacak ve kullanmayacak. Ayrıca alacağı şirketin herhangi bir mükellefiyeti yok. ..