Toplam sağlık harcaması 2019 yılında bir önceki yıla göre %21,7 artarak 201 milyar 31 milyon TL’ye yükseldi

Sağlık Harcamaları İstatistikleri, 2019 Toplam sağlık harcaması 201 milyar 31 milyon TL olarak gerçekleşti Toplam sağlık harcaması 2019 yılında bir önceki yıla göre %21,7 artarak 201 milyar 31 milyon TL’ye yükseldi. Genel devlet sağlık harcaması %22,5 artarak 156 milyar 819 milyon TL’ye ulaştı. Özel sektör sağlık harcaması ise %18,8..

Aralık ayı için tekrar kısa çalışma ödeneğine başvuru yapabilir miyiz?

Firmamız Nisan ve Ekim ayları arası kısa çalışma ödeneğinden faydalandı. Aralık ayında da tekrar kısa çalışmaya devam etmeyi planlanıyor. Tekrar kısa çalışmaya geçebilir miyiz? Uzatma dönemlerinde kısa çalışma hakkından, 30 Haziran 2020 tarihine kadar kısa çalışma başvurusunda bulunmuş işverenler yararlanabiliyor. Kaç işçi için başvuruldu ise o iş..

İş yeri devirlerinde çalışanları hakları ile beraber devralan şirkete nakil yapabilir miyiz?

Otelcilik ve oto kiralama işi yapan şirketimizin otelcilik işletme hakkını diğer bir şirketimize sattık. Otelde çalışan personeli hak kaybı olmadan ne şekilde yeni şirkete geçirebiliriz? Öncelikle, 4857 Sayılı İş Kanunu gereğince, işyerinin devri ilke olarak doğrudan o işyerinde çalışanların yasal haklarına ilişkin bir kayıp oluşturmamaktadır. He..

Defteri tasdik edilmeyen firmaların beyannamelerini vermek mali müşavirler için bir sorun oluşturur mu?

Sözleşme feshi yapmak istiyorum. 7 adet şirketin ortağı tek. Fesih ihbarını sadece şahıs olarak olan mükellefe göndersem ve ortak olarak bulunduğu tüm şirketleri yazsam fesih talebi geçerli sayılır mı? Sözleşme tüzel kişiler ile yapıldığı için her birine ayrı ayrı yapılması daha uygun olur. Ortak aynı kişi de olsa müşteriler ayı ayrı tüzel k..

Fasoncu ihraç kayıtlı fatura düzenleyebilir mi?

İmalat yapan, sanayi sicil belgesi olan bir firma ihraç kayıtlı fason fatura kesebilir mi? Fason işleminin İhraç kayıtlısı olmaz. İmal edilen mal; ihraç kayıtlı satılır. Ancak imalatçı ihraç kayıtlı malın bir kısmını Fason olarak yaptırabilir. Fasoncu ihraç kayıtlı fatura düzenleyemez. Bir müşterimiz ihraç kayıtlı satış işlemi yapıyor. Müşteris..

B formlarına ait düzeltmelerde uygulanacak ceza nedir?

Bir mükellefimizin 8. aya ait ba formunu göndermeyi unuttuk. Cezası nedir? Usulsüzlük cezası düzenlenir. Ba – Bs kaynaklanan düzeltmelerde, Özel usulsüzlük cezası beyanname adedine göre mi, düzeltilen firma olarak mı dikkate alınıyor? Usulsüzlük cezası beyanname veya bildirime düzenlenir. Firma sayısına göre düzenlenmez.  Ba-Bs bildi..