İşletme defterine tabi mükellefler e-defter kullanabilir mi?

Firmamız 01.01.2021 tarihinde hadlerden dolayı e-deftere geçecektir. Firma 2021 Nisan ayında tasfiyeye girecektir. 01.01.2021 tarihinde e deftere geçmeden, devam etme şansı var mı? E-defter tutmak zorundasınız İstisnai bir durum olmaz. Gelir vergisi mükellefi işletme defteri şahıs mali mühür kullanmak isterse, e-fatura ve e-defter kullanma zorun..

E-Deftere geçecek firmalar hangi kurumlara bildirim yapmalıdır?

2021 yılında e-deftere geçecek bir firmam var. E-defter oldugunu herhangi bir yere bildirmem gerekir mi? Öncelikle mali mühür başvurusu yaparak e-defter başvurularını tamamlamalısınız. Mükellefiniz 01.01.21 tarihi itibariyle e-defter uygulamasına geçecekse, yeni dönem için; yevmiye ve büyük defterleri kâğıt ortamında tutmayacağınızdan ilgili deft..

Dövizli faturaları kaydederken hangi kuru kullanmalıyız?

Şirketin banka hesabına yurt içinden bir cari firmadan gelen euro Ödemesinin muhasebe kaydı ödemenin bankaya yattığı günün kuruyla mı işlenir yoksa bir önceki günün kurumu baz alınır? MB tarafından günlük uygulanacak yabancı para değerleri bir gün önce saat 15.30 da belirlenir ve ertesi günün kuru açıklanmış olur. Bu durumda dövizin bankaya geldiğ..

Aralık ayında nakdi ücretsiz izne ayıracağımız personeller için personellerimize hangi belgeleri imzalatmalıyım?

İşveren bazı personelleri ekonomik sıkıntıda olduğu için ücretsiz izne gönderecektir. Daha önce hiçbir destek başvurusunda bulunulmamış. 01.12.2020 tarihi itibariyle ücretsiz izne ayrılacaklarını tebliğ edecek işçi ve işveren açısından işlemlerin evrak olarak dayanak gösterebileceğimiz bir kanun maddesi veya yargıtay kararı mevcuttur. Ya da hazırla..

Gayrisafi Yurt İçi Hasıla 2020 yılı üçüncü çeyrek ilk tahmini bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %6,7 arttı

Dönemsel Gayrisafi Yurt İçi Hasıla, III. Çeyrek: Temmuz – Eylül, 2020 Gayrisafi Yurt İçi Hasıla (GSYH) 2020 yılı üçüncü çeyreğinde %6,7 arttı GSYH 2020 yılı üçüncü çeyrek ilk tahmini; zincirlenmiş hacim endeksi olarak, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %6,7 arttı. Finans ve sigorta faaliyetleri 2020 yılı üçüncü çeyreğinde %41,1 arttı..

Ekim ayında genel ticaret sistemine göre ihracat %5,6, ithalat %8,4 arttı

Dış Ticaret İstatistikleri, Ekim 2020 Ekim ayında genel ticaret sistemine göre ihracat %5,6, ithalat %8,4 arttı Türkiye İstatistik Kurumu ile Ticaret Bakanlığı işbirliğiyle oluşturulan genel ticaret sistemi kapsamında üretilen geçici dış ticaret verilerine göre; ihracat 2020 yılı Ekim ayında, bir önceki yılın aynı ayına göre %5,6 artarak 17 mily..

Ücretsiz izne çıkarılan ve ay içerisinde işe geri dönmesi istenen personel işe gelmezse SGK eksik gün bildirim kodunu ne seçmeliyiz?

Kasım ayı içinde ücretsiz izinde olan bir personelimiz var. (Pandemi şartları taşımadığı için 21 kodla bildirim yapıyorduk) Bu personeli 9 Kasım’da işe çağırdık ama gelmedi. Noterden de ihtarname gönderdik. 3 gün peş peşe, şu an dahi işe gelmiyor. Sigorta bildirgesinde devamsızlık koduna 12 kodla mı bildirmeliyiz yoksa hangi kodu seçmek uygun..