Tüketici fiyat endeksi 2020 yılı Kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %14,03 arttı

Tüketici Fiyat Endeksi, Kasım 2020 Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) yıllık %14,03, aylık %2,30 arttı TÜFE’de (2003=100) 2020 yılı Kasım ayında bir önceki aya göre %2,30, bir önceki yılın Aralık ayına göre %13,19, bir önceki yılın aynı ayına göre %14,03 ve on iki aylık ortalamalara göre %12,04 artış gerçekleşti. TÜFE yıllık değişim oranla..

Smmm ofisinde çalışan kişiler kartvizit bastırabilir mi?

Bir ticari erbap aracı bir internet sitesi kurdu. Müşteri bu siteye giriyor, soracağı soru ile ilgili olarak sitede kayıtlı olan uzmanlardan bir tanesini seçiyor ve bu uzmana sorusunu soruyor. Uzman bu soruyu cevaplandırıyor. Ticari erbap komisyonunu alıyor, uzman kişi de uzmanlığına ait verdiği hizmete istinaden kazanç karşılığını alıp serbest mes..

Vergi dairesi tarafından resen terki yapılmış limited şirketin ticaret odası kaydı nasıl silinir?

Şirkete dışarıdan tasfiye memuru atanacaktır. Dışarıdan atanacak tasfiye memuruna aylık 10.000 TL para ödeyecektir. Bu ödeme nasıl belgelendirilir? Tasfiye memurunun alacağı para ÜCRETTİR. Bordro düzenlenir. Şayet Tasfiye memuru Serbest meslek erbabı ise e-smm düzenler. Vergi dairesi tarafından resen terk yapılmış limited şirketin ticaret odası ..

Asgari ücret üzerinde ücret alan bir personelin gelir vergisi kesintisi nedeniyle aralık ayında asgari ücretin altında maaş alabilir mi?

Brüt ücreti 3.000 TL olan bir çalışanın 2020-Aralık ayında net ücreti 2.324,71 TL’nin altına düşmektedir. Asgari ücretli çalışanlarda net ücretin korunması için gelir vergisi dilim artışından gelen artışın AGİ’ye ilave edilerek 2.324,71 TL’nin korunması sağlanmaktadır. Bu durum diğer ücretli olarak görünen işçiler içinde geçerli m..

Yıllara sari inşaat sözleşmelerinde damga vergisi oranı nedir?

Ağustos ayında tuttuğumuz işyerinin kira damga vergisi beyannamesini 15 günlük yasal süre içinde verdik. Ama tadilat nedeniyle taşınamadık. Bu hafta taşınma işimiz tamamlandı. Dolayısıyla işyeri adres değişikliği yapacağım. Ağustos ayında kira kontratımın olması nedeni ile cezai bir işlem doğar mı? Taşınmak ile beyanname verilmesinin ilgisi yok da..

%5 Vergi indiriminin muhasebe kaydı nasıl yapılır?

Kurumlar vergisi mükelleflerinde % 5 vergi indirimi muhasebe kaydı nasıl olmalıdır? % 5 İNDİRİM MUHASEBE KAYDI KV beyannamesi verilip Tahakkuk fişi alındıktan sonra Beyanname üzerinden indirilen % 5 oranındaki indirim için aşağıdaki muhasebe kaydı yapılır. ———————… /04/2020 ———&nd..

E-Arşiv fatura irsaliye yerine geçer mi?

2019 yılı cirosu 12 Milyon olan şirket e -irsaliyeye geçmek zorunda mıdır? 2018 veya 2019 hesap dönemleri brüt satış hasılatı (veya satışları ile gayrisafı iş hasılatı) 5 Milyon TL ve üzeri olan mükellefler 1 Temmuz 2020 tarihi itibariyle e-fatura uygulamasına dahil oldular. E-irsaliye uygulamasına dahil olmak için geçiş şartlarını taşıyıp taşıma..