Anonim şirketin yönetim kurulu üyeleri Bağ-Kur kapsamında mıdır?

Tek ortaklı anonim şirketin var yönetim kurulu başkanı Bağ-Kur’lu mu oluyor? Anonim Şirketlerin Yönetim Kurulu Üyesi Olan Ortaklarının Sigortalılık Statüleri. … Anonim şirketlerin yönetim kurulu üyesi olan ortakları yönetim kuruluna seçildikleri tarihten itibaren 4-b kapsamında sigortalı sayılırlar ve en geç 15 gün içinde Sosyal ..

Aktife kayıtlı binek aracın satışında uygulanacak KDV oranı nedir?

Tekstil şirketininde kayıtlı gözüken binek aracı, firmanın müdürüne satmak isteniyor. Mevzuata göre nasıl bir yol izlenmesi gerekir? Muhasebe kayıtları ve izlenmesi gereken süreç nedir? Aktif de kayıtlı binek araç kime satılır ise satılsın Fatura düzenlenir % 1 KDV hesaplanır. ___________________________- / _____________________ 100/102/(B) 25..

İthalat esnasında ödenecek KDV yerine devreden KDV kullanır mı?

irmamız ithalat yapacaktır.  İthalat esnasında ödemek zorunda olduğu KDV yerine aktifinde olan indirilecek KDV’si ile tevsik edebilir mi? Hayır böyle bir işlem olmaz. İthalatta hesaplanan KDV Gümrük hattında ödenir. İthalatı ba beyannamesinde beyan ederken örnek; bir ithalat beyannamesinin içeriği 2 adet faturayı kapsıyor ise biz ba f..

Kısmi istihdam edilen ancak 20 günden fazla çalışan bir personelin eksik gün kodu ne olmalıdır?

Kısmi süreli çalışmalarda 20 gün üzeri zorunlu 30 güne tamamlanıyordu sanırım. Bu kural puantaj usulü çalışanlarda da geçerli midir? Kısmi çalışanlarda eksik gün hesaplandıktan sonra eksik gün nedeni olarak 06-Kısmi İstihdam kodu altında eksik günleri bildiriliyor. Bu bildirimler yapılırken dikkat edilmesi gereken nokta, 20 günden fazla çalışması ..

Yurtdışındaki kapanan bir firmaya olan hesabımızı nasıl kapatabiliriz?

İthalat yaptığımız firmaya borcu bulunmaktadır. Fakat yurtdışı firması kapandı. Sürekli kur farkları çıkıyor. Cari hesabını nasıl kapatabiliriz? Yurt dışındaki firmanın kapandığına ilişkin resmi birimlerden (Yurt dışındaki) yazı alınarak kapatılabilir. Geçici vergi dönemlerinde hangi tarihteki kur baz alarak hesaplama yapılmalıdır? Geçici vergi..

İşsizlik oranı 2020 yılı Eylül döneminde 1,1 puanlık azalış ile %12,7 seviyesinde gerçekleşti

İşgücü İstatistikleri, Eylül 2020 İşsizlik oranı %12,7 seviyesinde gerçekleşti Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2020 yılı Eylül döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 550 bin kişi azalarak 4 milyon 16 bin kişi oldu. İşsizlik oranı 1,1 puanlık azalış ile %12,7 seviyesinde gerçekleşti. Tarım dışı işsizlik oranı 1,5 ..

Aktife kayıtlı demirbaşların satışı defter geçişlerini etkiler mi?

Otomobil kiralama, alım ve satımını yapan gelir vergisi mükellefinin 2020 alışları toplamı:136.000 TL Kiralama geliri:17.000 TL Araç satışı:38.000 TL’dir. Normal şartlarda bir hesap döneminin %20 düşük nispetinde hesabına bakıldığı zaman 2021 yılında işletme hesabına geçebilir mi? Kira geliri şahsi mülkünden ise (GMSİ olarak beyan ediliyo..