E-Faturamıza ıslak kaşe imza yapmamız gerekiyor mu?

E-fatura mükellefi olmayan vakıflara kesilen faturalarda faturayı gönderirken mutlaka ıslak kaşe imzalı mı olması gerekiyor? E-faturanızda önceden taranmış imzanız varsa ıslak imza şartı aranmaz. 2020 Yılı İçerisinde bir mükellefim zorunluluk olmaksızın e- fatura, e-arşiv fatura ya geçti. 2021 Yılında e-deftere geçmek zorunda mıdır? Genel anla..

Gayri faal duruma geçen firmaların e-defter uygulaması sona erer mi?

Zorunluluktan dolayı e-fatura ve e-defter mükellefi olan bir şirket gayri faal duruma düştü. Hiç fatura kesmedi ve hiç fatura girişi olmadı. Bu şirketin e defter mükellefiyeti sona erer mi? Ticaret sicil kaydı silinenene veya re’sen terk işlemi yapılana kadar mükellefiyet aynı şekilde devam etmektedir. Müteahhitlik yapan şirketimiz 01 Ara..

Süresinde bildirilmeyen defter beratları için ceza düzenlenir mi?

Firmamız e-irsaliye ile bir malzeme gönderildi. Fakat bir ay sonra bu malzeme için fatura düzenleme kararı alındı. İrsaliye düzenlemeden fatura düzenleyebilir miyiz? Faturanızın açıklamasına ilgili irsaliye numarasını yazmalısınız. E-defter berat bildirimlerinin süresinde verilmemesi durumunda cezai yaptırımı nedir? Tüm bildirimlerin yasal süre..

Yanlış düzenlenen e-Fatura nasıl iptal edilir?

Kuyumcu mükellefinden e-fatura mükellefi kredi kartı ile 16.000 TL altın satın aldı. Kredi kartı ortak adına ve e-fatura istiyor. Gib portalından mükellefim e-arşiv fatura kesebiliyor. E- fatura mükellefine e-arşiv fatura düzenleyebilir miyiz? Mükellefiniz e-fatura mükellefi değilse; e fatura mükellefi olan firmaya yalnızca GİB portal üzerind..

Türkiye genelinde konut satışları 2020 Kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %18,7 azaldı

Konut Satış İstatistikleri, Kasım 2020 Türkiye’de 2020 Kasım ayında 112 bin 483 konut satıldı Türkiye genelinde konut satışları 2020 Kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %18,7 azalarak 112 bin 483 oldu. Konut satışlarında, İstanbul 21 bin 158 konut satışı ve %18,8 ile en yüksek paya sahip oldu. Satış sayılarına göre İstanbul&rsqu..

Şirket ortağına huzur hakkı ödemesi yapabilir miyiz?

Tek ortaklı anonim şirket sahibi için huzur hakki ödemesi yapmak istiyoruz. Bu şirket ortağının başka bir şirkette kısmi süreli 4-a sigortalı olarak çalışmaktadır. Bu durumun herhangi bir engel teşkil eder mi? 93 sayılı Gelir Vergisi Kanunu’nun 61 inci maddesinde, “Ücret, işverene tabi ve belirli bir işyerine bağlı olarak çalışanl..

İşkur tarafından düzenlenen idari para cezalarını 7256 sayılı kanun kapsamında yapılandırabilir miyiz?

İşkur tarafından kesilmiş idari para cezaları (örneğin 30 işçiden fazla işten çıkarmalarda süresinde yapılmamış bildirim ya da engelli çalıştırma zorunluluğunun ihlali vb) yapılandırma kanunu çerçevesinde midir? Sgk tarafından kesilen cezalarda %50 indirim söz konusu, İşkur tarafından kesilenlerde de aynı durum söz konusu mudur? İşkur İPC&rsq..

Aralık ayında kısa çalışma ödeneğine başvuru yapacak bir kişinin 60 gün kesintisiz prim yatırması mı gerekmektedir?

KÇÖ 01.12.2020’den başlamak şartıyla başvuru süresi uzatıldı. 20.11.2020 tarihinde işletmesini kapatan bir mükellef, dolayısıyla Kasım ayı sgk bildirgesinin son 10 gününü ücretsiz izin koduyla gönderecektir. Kçö başvurusunda bulunması ve kabul edilmesi halinde ise 01.12.2020 itibaren KÇÖ personellere ödenecektir. Ancak KÇÖ kriterle..

Gıda maddeleri alım satımı yapan bir firmanın defter geçiş hadleri hangi rakamlar üzerinden değerlendirilir?

Şirketlerde yıl içinde yapılan merkez adres değişikliklerinde yılbaşında bastırılan eski adresli yevmiye, kebir, envanter defterleri ile ilgili herhangi birşey yapmamıza gerek var mı? Hayır bir işlem yapılmaz. Köfte, döner, kumru gibi gıda maddeleri perakende olarak, dükkanında ya da paket servis olarak satan bir işletmede 1. sınıfa geçiş için n..