Kısa çalışma ödeneği alan bir kişi işletme açtığında kısa çalışma ödeneği kesilir mi?

Bir firmada işçi olarak çalışan kişi kendi adına bir şahıs şirketi kurmak istiyor. İşçi olarak çalıştığı yerde şu an kısa çalışma ödeneğinden faydalanıyor. Kendi adına şirket açılışı yaptığında bağ-kur’lu(4/b) olur mu? Yoksa 4/a sigortalısı olarak mı prim ödemeye devam edecektir? Ayrıca kısa çalışma ödeneğinden faydalanmaya devam eder mi? Si..

Vergi aslına bağlı olmadan düzenlenen özel usulsüzlük cezaları 7252 sayılı kanun kapsamında taksitlendirilir mi?

Tarafımıza kesilen özel usulsüzlük cezaları için mahkemeye verdik. Mahkemede davayı kaybettik. Yargıtay’da Vergi Dairesini haklı buldu ve birinci derecedeki mahkemenin kararını vergi dairesi lehine onadı. Vergi dairesi kaybetmiş olduğumuz davaya konu olan özel usulsüzlüklerle ilgili cezaların ödenmesi yönünde bize herhangi bir tebligat yapmad..

Bağımlı olarak çalışanlar ticari faaliyette bulunabilir mi?

Özel bir şirkette SGK’lı çalışmaktayım. Babam adına ticari plakalı aracı var ben almak istiyorum. Oda mensubu olmam dolayısı ile almamda bir sakınca olur mu? Bağımlı çalıştığınız için meslek yasasına göre bir engel yok. Ticari faaliyette de kullanabilirsiniz. Bağımsız büro faaliyeti yapmadığınız sürece ticaret yasağı kapsamında değilsiniz. ..

Kontrol Edilen Yabancı Kurum Kazancı Nedir?

21 Aralık 2020 Kontrol Edilen Yabancı Kurum Kazancı Kurumlar Vergisi Kanununun 7 nci maddesiyle belli şartlar altında yurt dışı iştiraklere yatırım yapan mükelleflere bu iştiraklerinden fiilen kâr payı dağıtılmasa bile vergi uygulamaları açısından kâr payı dağıtılmış olduğu kabul edilmekte ve bu suretle bu iştiraklerin kazançlarının Türkiye&rsqu..