Sağlık hizmetleri sunan firma ÖKC kullanmalı mıdır?

Mağazalarda ev mobilyalarının ve aksesuarlarının perakende ticareti (çekyat, kanepe, masa, sandalye, yatak, baza vb.) ürünleri perakende olarak satışını yapıyoruz. Perakende satışını yaptığımız için yeni nesil ÖKC cihazı alma zorunluluğumuz var mıdır? Listede mobilyacılar diye tanımlama var ise Mobilyalar için ÖKC kullanılmaz. Ancak aksesuar satı..

Onaylanmış olan SGK bildirgesinde personellerin gün ve prim tutarlarını nasıl düzeltebiliriz? Düzeltme sonrası bir ceza uygulanır mı?

2020 Eylül ayını bildirgesinde ücretsiz izinli gösterilmesi gereken 4 personel tam 30 gün gösterilmiş ve bu hata yeni fark edilmiştir. İlgili bildirgeye düzeltme verip (İptal / Ek) akabinde güncel durumu yani hiç prim gün sayısı olmadan yazmamız halinde sgk tarafından ne gibi bir ceza ile karşı karşıya kalırız? SGK bildirimleri bölümünde hata olma..

Lokantacılık hizmetlerinde defter geçiş hadleri nasıl değerlendirilir?

Defter hadleri henüz açıklanmadı. Lokantaların faaliyetleri VUK 177/1. madde de mi değerlendirilir? 177/1. maddeye göre değerlendirilir. GİB özelgesi aşağıdadır. T.C. GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI ANKARA VERGİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI (Mükellef Hizmetleri Usul Grup Müdürlüğü) Sayı 27575268-105[177-2014-149]-898 03/09/2015 Konu: Lokantacılık faaliyetin..

Nev'i değişikliği yapılarak A.Ş.'ye dönüşen şirketin e-defter tutma ve e-fatura düzenleme yükümlülüğü ile başvuru süresinin geçirilmesi halinde uygulanacak cezai yaptırım nedir?

T.C. GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI ANKARA VERGİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI (Mükellef Hizmetleri Usul Grup Müdürlüğü) Sayı : 27575268-105[Mük.242-2013-524]-588 04/06/2015 Konu : Nev'i değişikliği yapılarak anonim şirkete dönüşen şirketin elektronik defter tutma ve elektronik fatura dü..