Binek araçtaki ÖTV ve KDV direkt gider yazılabilir mi?

… Serbest meslek erbabı bir mükellefim binek araç almak istemektedir. Alacağı aracın ötv’si direkt gidere yazılabilir mi? (18.12.2018) Yeni alınan binek araç için ödenen kdv ve ötv gider olarak yazılır. ___________________________________________________________________________________________________________..

Genç girişimci BAĞ-KUR teşvikinden yaralanma şartları nelerdir?

2018 yılında kurulan işletme hesabına tabi firma 2019 yılında hadleri aştığı için bilanço usulüne geçmektedir. Sorum şu mükellefin genç girişimci istisnası devam edecek mi? Elbette devam eder. İstisna uygulaması defter çeşidine göre değil Yaş sınırlamasına göre uygulanır. ___________________________________________________..

Kısmi kar dağıtımına engel bir durum var mıdır?

…2017 Yılı karımız 609.000 TL civarında bu sene sonunda bunun 400.000 TL’sini dağıtmak istiyoruz. kısmi kar dağıtımı uygun mudur? (18.12.2018) Genel kurul marifetince alınan karar doğrultusunda işlem yapılmasına engel bir durumun olmayacağı değerlendirilmektedir. ---------------------------------------------------..

Tasfiye halindeki şirketler için defter tasdiki nasıl yapılır?

…Bir müşterimin (Anonim Şirket) tasfiye işlemini başlattım. 23.03.2019 tarihi itibari ile 6 aylık süresi doluyor ve tasfiye sonu işlemine geçeceğim. 2019 yılı defterlerini Tasfiye Halinde diye tasdik ediyorum. Doğru mu yapıyorum? Tasfiye halindeki bir firmanın defter tasdik durumu hakkında bilgi verir misiniz? (18.12.2018) Tasfiyenin ta..