Yurt dışı harcırahları personele bankadan ödenmek zorunda mıdır?

Yurtdışına görevle gönderilen personelimizin yeme, içme, yatma giderleri karşılında şirketimiz tarafından harcırah ödemesi yapılmak istenmektedir. Bu ödemeler, yurtdışında banka hesabı kullanılmasının zor olması sebebiyle, İlgili personele nakit olarak ödeme yapılmasının uygun olup olmadığı hakkında görüşlerinizi talep ekmekteyiz. (20.12.2018 09:4..

Ek faaliyet nedeniyle aynı yıl içinde basit usulden gelir vergisine geçtim. Beyannameleri neye göre vereceğim?

Basit usul servis işiyle iştigal eden mükellefimiz 19.12.18 tarihi itibariyle Adi ortaklık üyesi olarak kuaför hizmetinden dolayı gerçek usule geçiş sağlamış bulunmaktadır. Bu mükellef defter beyana tabii idi. Şimdi aralık ayında zaten kdv beyanı vereceğiz defter beyanda da işlersek mükerrer olacak ne işlem yapmamız gerekiyor? Gerçek usule geçtiği ..

Özel güvenlik eğitimi veren kurumlarda KDV oranı nedir?

Özel güvenlik eğitimi veren kurumlarda kdv oranı nedir? Şirket güvenlik eğitimi verip sonunda sertifika vermektedir. (20.12.2018) KDV oranı % 18’dir. ____________________________________________________________________________________________________________________ Kaynak: İsmmmo Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece gen..

Satışçı tarafından sahte müşterilere yapılan satış için düzenlediğimiz faturaları kayıtlardan iptal edebilir miyiz?

Mükelleflerimden birinde Eylül 2018’de şirkette satış elemanı olarak çalışan biri muhasebe birimine satış yapmak amacı ile yeni cari hesaplar açtırarak fatura kestirmiş ve depodan da malların sevkiyatını gerçekleştirmiştir. Ancak daha sonra firmalarla mutabakat yapmak istediğimizde hiç bir firmaya ulaşamamış ve firmaların isimleri ve vergi nu..

Aynı işverene ait işyerleri arasında çalışanın SGK giriş-çıkış işlemini nakil koduyla mı bildireceğim?

A firmasında çalışan bir kişi işveren aynı, fakat vergi numaraları farklı B firmasına nakil koduyla geçiş yapabilir mi? İşveren aynı vergi numaraları farklı (19.12.2018) Nakil edilen sigortalıların işe giriş bildirgesinin sigortalı işe giriş bildirgesi uygulamasında “İstisnai Durum Bildirim tablosunda “Naklen ve hizmet akdi iliş..

Zorunlu BES’in 5 kişi hesabında 45 yaş üstü kişiler sayılacak mı?

...2019 Ocak ayından itibaren şirkette çalışan sayımız 5 kişi ancak bir kişi 45 yaş üstü. Yasada 5 kişi ve üzeri çalışanların zorunlu BES yaptırılması gerekiyor. Bankaya gittiğimizde bir kişi 45 yaş üstü olduğu için sisteme dâhil olmuyor. Çalışan sayınız 4 kişi oluyor ve sisteme girmeniz gerekmiyor dedi ve sistem bu şekilde açılmıyor kabul etmiyor ..

How many days after the service should an invoice be issued?

I’ve been managing an office since 2012 as an INDEPENDENT BUSINESS. As you know, RECEIPT BASIS is valid for self-employment, so I’m writing self- employment receipts when I get my payments. But I’m thinking of turning into a Limited Company soon. In this case, am I required to draw up an invoice within 7 days for the payments that..