Çalışan sayımız 50 kişiden 43’e düştü. Engelli çalışan zorunluluğumuz devam eder mi?

50 üstü çalışanı olan işyerimizde engelli çalışan almıştık. Şimdi kişi sayımız 43’e düştü 1 engelli çalışanımızı çıkarmak istiyoruz. Bununla ilgili engelli işçi çıkarmada 2 kat tazminat ödenir 5398 sayılı yasaya göre yazıyor. İşten çıkarmada ne şekilde yaptırımlar var? İşveren, işçiyi işten çıkarabilir. Ancak işveren işçiyi işe alırken, ..

Belediye rayiç değeri 137 bin TL olan dairenin KDV oranı nedir?

Aktifimize %1 kdv oranı ile 01.01.2017 tarihinde aldığımız dairenin satışını 21/12/2018 tarihinde gerçekleştirdik. İstanbul’da bulunan dairenin metrekaresi 125 M2 dir. Belediye rayiç bedeli de 136.680,33 TL dir.Uygulanacak kdv oranı ne olacaktır? % 1 KDV uygulanır. ____________________________________________________________________..

Yurt dışı inşaat işlerindeki belgesiz harcamalarımız için götürü gider uygulamasından nasıl yararlanırız?

Firmamız yurtiçi bir inşaat firması aracılığıyla yurtdışında inşaat ve onarım işi yapmaktadır. Yaptığımız yurtdışı inşaat işi ile ilgili firmamızın belgelendiremediği çeşitli giderleri vardır. Yaptığımız bu giderleri indirim konusu yapma olanağımız var mıdır? Varsa ne oranda ve nasıl gider yazabiliriz? İndirilecek Giderler GVK Madde 40 Safi ka..

Gümrük çıkışı 2019 yılında gerçekleşecek İhracatın 2018 yılında düzenlenen faturasını hangi yıla işlemem gerekiyor.

2018 yılında bir ihracatımız var gümrük çıkışı 2019 yılına kalacak bu faturayı hangi yıla işlemem gerekiyor. 2.sorum 2019 yılına yazarsam e fatura ve e defter mükellefi olduğum için 2019 yılında bir sıkıntı yaşar mıyım? 1-2019 2-Sıkıtı olmayacağı görüşündeyiz ____________________________________________________________________________..

In accordance with the regulation regarding the number of employees subject to compulsory individual pension system, do we also have to include the employees who have bağkur?

Regarding the compulsory individual pension system (CIPS) starting on 01.01.2019, do we have to include the employer when calculating the compulsory number of months for November  if we are a private company? Or should we count it as 4 people with SII (Social Security Institution) + 1 person with Bağkur (social security organization for artisa..

When determining the profit of the company, is it possible to make a deduction on donations and grants in kind made to the association?

When determining the profit of the company, is it possible to make a deduction on donations and grants made to the association? On condition that the cost values of clothes that are donated to the association ensure the requirements in the General Comminique on Income Tax with serial number 251 and subparagraph (10) of the first article of..