Şirket ortağı Bağ-kur’lu yapılabilir mi?

Şirket ortağımız ve genel müdürümüzü Bağ-Kur’lu yapmak istiyoruz. Fakat bunun için hangi vergi dilimlerini seçmeliyiz? Neye dikkat etmeliyiz? Ve bu işlemi yapabilir miyiz? Kimlerin Bağ-kurlu olacağı 5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesi birinci fıkrasının (b) bendinde belirtilmiştir. Buna göre, 5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesi birinci fık..

Zorunlu BES’e hangi ayda geçilmeli?

Zorunlu BES’e geçiş işlemleri için Kasım ayı sayısı 5 ise ocak bordrosu zorunlu BES kapsamındadır. Peki Aralık sayısı 5 ise Şubat bordrosunda zorunlu Bes kapsamında mıdır? (08.01.2019 20:19) Fiili çalışan sayısının tespitinde elinizdeki son sgk tahakkukundaki sayı 01.01.2019 sonra Şubatta 5 ve üzeri oluyorsa Şubatta, Nisanda 5 ve üzeri o..

Saat üzerinden kısmi süreli sözleşme yapılabilir mi?

Saat üzerinden kısmi süreli sözleşme yapılabilir mi? Örneğin günde 3 saat şoförlük yapan kişiye hafta da 5 gün çalışmakta 3 saat * 5 gün = haftada 15 saat buda SGK günü olarak haftada 2 gün toplamda ayda 8 gün olur. Bu şekilde günde 3 saat çalışma sonucu aylık 8 gün SGK bildirilecek ve sözleşmeye bu şekilde detaylı yazılacaktır. Bu şekilde uygulam..

Bankadan gönderdiğimiz döviz alıcının hesabına 2 gün sonra geçerse arada fark olmaması için alıcı hangi tarihli kuru kullanılacaktır?

Yurt içinde döviz olarak çalıştığımız bir firmamız bulunmaktadır. Firmaya ödemelerimizi döviz olarak yapmaktayız. Kayda ödeme yaptığımız (banka hesaplarımızdan çıkan) tarihe denk gelen merkez bankası alış kuru üzerinden hesaplayarak almaktayız. Ödeme bizim banka hesaplarımızdan ödemeyi yaptığımız gün çıkmaktadır ama karşı firmanın banka hesapların..

İnternet satışı olmayanların E-arşiv fatura zorunluluğu var mıdır?

Firmamız E-defter ve E-fatura mükellefidir. Ciromuz 2018’de 89 milyon yani 5 milyonu geçti. İnternet satışımız yok. E-Arşiv faturasına geçme zorunluluğumuz var mıdır? Yoksa 01.07/2019 tarihinde mi geçeceğiz? İnternet satışı olmayanlar e arşiv zorunluluğu yoktur. 1/07/2019 tarihi taslak tebliğde vardır. Tebliği yayımlanmadan geçerliliği olm..

Önceki yıla ait olup faturası bir sonraki yıla gelen komisyon ödemesini kurumlar beyanında indirim konusu yapılabilir miyiz?

İhracat firmasında çalışıyorum. Satışlar üzerinden yurtdışında yerleşik X müşterisine prim, komisyon veriliyor. Dönem sonunda tahakkuk kaydı yapıyoruz. Ancak müşteriden gelen bu prim(komisyon) faturası sonraki yıl tarihli olursa (2019), mesela 2018, kurumlar beyanında bu tutarı indirim konusu yapabilir miyiz? Fatura 2018 tarihli olması gerekir..

Kırtasiye ürünlerinin KDV oranı nedir?

Kırtasiye ürünleri Kurşun kalem - boya kalemleri - sulu boya - pastel - okul defteri - silgi - kalem traş - cetvel - pergel - gönye - iletki kdv oranları 2019’dan itibaren % 18 mi olmuştur? Konu hakkında farklı görüşler mevcut. (07.01.2019) Hayır KDV oranı % 8 devam ediyor. Değişen E-KİTAP’tır. Farklı görüş olanlar maddenin parante..