Elektronik Tebligata İlişkin PTT Duyurusu – 9.1.2019

ELEKTRONİK TEBLİGATA İLİŞKİN PTT DUYURUSU 09.01.2019 Elektronik Tebligata ilişkin PTT tarafından yapılan duyuru aşağıdadır: 15 Mart 2018 tarihinde yayınlanan 7101 sayılı kanun doğrultusunda PTT A.Ş.’ne Ulusal Elektronik Tebligat Sistemi’ni (UETS) kurma ve işletme görevi verilmiştir. Değişiklik kapsamında Kamu Kurum ve Kurulu..

Serbest Meslek Makbuzu Düzenlenmezse ve Alınmazsa Cezası Var mıdır?

1- Serbest Meslek Makbuzu Düzenlenmezse Cezası Var Mıdır? Verilen hizmet karşılığında serbest meslek makbuzunun düzenlenmemesi halinde veya eksik düzenlenmesi halinde hizmet bedelinin % 10 oranında özel usulsüzlük cezası kesilir. Kesilecek özel usulsüzlük cezası her bir belge için 290.- TL ‘den az ve bir takvim yılında t..

2018 İŞKUR istihdam sonuçları

2018 İŞKUR istihdam sonuçları Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 2018 İŞKUR istihdam rakamlarını açıkladı. Açıklamaya göre İŞKUR, 2018 yılında 1 milyon 247 bin 188 kişiye istihdam sağladı. Bu kişilerin 435 bin 317’si kadınlardan, 210 bin 459’u yükseköğrenim mezunlarından, 430 bin 613’ü ise gençlerden oluşuyo..

Zorunlu BES sistemine girmiş ve daha sonra ayrılmış kişiler tekrar sisteme dahil olabilirler mi?

Zorunlu BES kapsamına giren bir sigortalı 2 aylık sürede sistemden çıkmış ve 3. ayda ise işten ayrılmıştır.  Aynı işyerine bir süre sora tekrar giriş yapmış bu kişiye yine zorunlu BES açılacak mı? Ayrıca zorunlu BES sistemine girmiş ve daha sonra (2 aylık sürede veya daha sonraki sürelerde) ayrılmış kişiler başka bir işyerinde veya aynı işyer..

Tür değişikliği yapılan işletmelerde çalışanlarının haklarının korunması için hangi çıkış kodu kullanılmalıdır?

2018 yılında SMMM olarak faaliyet gösteren X kişisi ŞİŞLİ sgk ya bağlıydı ve 2018 ortalama çalışan sayısı 5 kişiydi. 2019 Ocak ayında X kişisi YMM olarak Bağcılar sgk bölgesine taşındı ve eski çalışanlarından 1 kişiyi istihdam etti. Yeni personel alımında 27103’ten yararlanmak için ŞİŞLİ sgk’nın ortalamasını mı baz alacağım ? Yoksa..

Sermaye tespit raporu için tüm resmi defterler gerekli midir?

Sermaye artırımında bulunacağız fakat firma 1996 yılında kurulduğundan dolayı resmi defterleri bulamıyoruz. Bu yüzden sermaye tespit raporunu yazamıyoruz. İlgili yevmiye kayıtlarına ulaşamadık. Bu konu hakkında ne yapmamız gerekli? (10.01.2019 08:40)   Konu ile ilgili web sayfamızdaki duyurumuzu inceleyiniz. https://archive.ismmmo.org.tr..

Is it possible to write insurance premiums as expense?

There are accident and sickness insurance premiums paid to an insurance company abroad for a partner of the company. Is it possible to deduct these payments from company profit? …The accident and insurance premiums paid on behalf of the partner of your company are not subject to Deductible expenses referred in the related laws. So..