Yabancı firmanın bilişim sistemi üzerinden verdiğimiz özel yolcu taşıma faaliyeti için keseceğimiz faturada kdv oranı ne olacaktır?

Şahıs firması olarak yurt içinde taşımacılık yapmaktayız, özel taksi şeklinde. Bu hizmeti yurt dışı menşeli bir özel firma adına yapmaktayız. Hollanda’da merkezi vardır. Yakın zaman da burada da ofis açmış Maslak Vergi Dairesi mükellefi olmuştur. Biz bu özel taksi taşımacılığını yaptığımız taktirde ücret almıyoruz. Yurt dışı firması alıyor,..

Hisse satışı için sermayenin ödenmiş olması gerekir mi?

Bir ay kadar önce nakit taahhüt ile sermaye artırımı yapmış olan bir Limited şirkette ortaklardan birisi hissesini satmak istiyor. Arttırılan sermaye tutarı henüz ödenmedi. 1 - Hisse satışı için sermayenin ödenmiş olması gerekir mi?  2- Hisse satışında değer artış kazancı taahhüt edilmiş ama ödenmemiş hisse değeri üzerinden mi hesaplanmalı? ..

2017 senesine ait 2018’de sonuçlanan denetleme için 7143 sayılı kanuna göre geçmişe dönük matrah artırımında bulunabilir miyiz?

 29/12/2018 tarihinde sonuçlanmış 2017 senesine ait bir denetlememiz oldu. Biz 7143 sayılı kanuna göre geçmişe dönük matrah artırımında bulunabilir miyiz?   Bu kesilen vergi ziyaı ve özel usulsüzlük cezalarına istinaden 7143 sayılı kanun indirimlerinden yararlanabilir miyiz? (11.01.2019 11:29) Matrah artırımı süresi geçti. 7134 SK gör..

Gib Defter Bilgileri Girişi Kaldırılmıştır – 7.1.2019

GİB DEFTER BİLGİLERİ GİRİŞİ KALDIRILMIŞTIR 3568 Sayılı Kanun Kapsamında Yetki Almış Meslek Mensupları İçin Önemli Duyuru; Gelir İdaresi Başkanlığı olarak meslek mensuplarına ve mükelleflerimize daha kaliteli hizmet sunabilmek, gelişen teknolojik imkânları kullanmak ve mevzuatsal duruma uyum sağlayabilmek için yapılan altyapı değişimi ça..

Gecikme Faizi Nedir?

Gecikme Faizi: İkmalen, Res’en ve İdarece yapılan tarhiyatlar da vergilerin normal vade tarihleri ile tarhiyatın kesinleştiği tarihe kadar geciktirilen süreye hesaplanan tutardır. ____________________________________________________________________________________________________________________ Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece g..

2019 yılı için iş yeri kira artışı hangi oranda artacaktır?

2019 yılı için iş yeri kira artışı hangi oranda artacaktır, TEFE mi TÜFE mi? (11.01.2019 15:52) Mevcut yasaya göre Yİ-ÜFE (tüfe) olarak artış yapılması gerekir. Ancak TBMM de yasa değişikliği görüşülmektedir. Ay sonuna kadar değişiklik yapılası beklenmektedir. Değişiklik olması halinde TEFE olarak uygulanacaktır. ____________________________..

Nihai Tüketicilere Serbest Meslek Makbuzu nasıl düzenlenecektir?

Nihai tüketicilere verilen Serbest Meslek hizmetinde stopaj olmayacaktır. Bu nedenle Serbest Meslek Makbuzu Fatura hesaplaması ile aynıdır. KDV’si dahil düzenlenen makbuz tutarı 1,18’e bölünür. Brüt tutarı bulunur. Örnek : KDV Dahil 1.180.- TL olan Serbest Meslek makbuzu hesaplama örneği A- Net Tutar     ..