OECD tarafından hazırlanan Ülke Bazında Küresel Kurumlar Vergisi İstatistikleri - 2018

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü OECD, Kurumlar Vergisi İstatistikleri ile ilgili bir rapor ve veri tabanı hazırladı. Hazırlanan rapor ve veri tabanında uluslararası düzlemde karşılaştırılabilir istatistikler ve dünya çapında yaklaşık 100 ülkenin ele alındığı analizlere yer verildi. Söz konusu istatistik ve analizler, dört ana kategoriye göre ..

Dernekler vergi beyannamesi vermek zorunda mıdır?

Spor kulübü derneği ile ilgili bazı detaylı bilgiye ihtiyacım var. Derneğin işlettiği iktisadi işletmesi yok. Mahalle çocuklarına ücretsiz olarak spor faaliyeti veriliyor ve dernek üyelerinden de aidat geliri de yok. Potansiyel vergi numarası mevcut. İşletme defteri tutuyor. Bu derneğin vergisel açıdan yükümlülükleri olup olmadığı konusunda yanlış ..

Tasfiye halindeki Kooperatif için genel kurul yapmak zorunlu mu?

Tasfiyeye girmiş konut yapı kooperatifinin her yıl genel kurul yapması gerekiyor mu?   1163 Sayılı kooperatifler kanunu, Madde 45, Genel kurul olağan ve gerektiğinde olağanüstü olarak toplanması gerektiğini ve Olağan toplantının her hesap devresi sonundan itibaren 6 ay içinde ve en az yılda bir defa yapılması zorunlu olduğunu ifade etmekte..

İsteğe bağlı olarak e-arşiv faturaya geçilebilir mi?

İsteğe bağlı olarak e-arşiv faturaya geçilebilir mi?   E-fatura, e-arşiv ve e-defter uygulamalarına isteğe bağlı olarak geçiş yapılabilmektedir. ____________________________________________________________________________________________________________________ Kaynak: İSMMMO Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilend..

PTT’ye e-tebligat başvurusu yapılabiliyor mu?

UETS (ULUSAL ELEKTRONİK TEBLİGAT SİSTEMİ) başvurusunu kimler nasıl yapacaktır? Bu durumda şirketler hiçbir harekette bulunmayacak PTT bu başvuracak kurumları ve diğer bütün bilgileri, bu kurumların bağlı olduğu birlik bakanlık veya diğer kurumlardan toplu olarak kendisi mi isteyecek acaba?  Bizim mükellefler adına herhangi bir işlem yapmamız..