Şirket yöneticisi için kiralanan eve ödenen kira tutarı ücret olarak bordroya dâhil edilmeli midir?

Şirketimiz çalışan yöneticimiz için ev kiralayıp 6 aylık kira bedeli ayrıca depozito peşin ödemiştir. Kira sözleşmesi taraflar arasında 1 yıl için yapılmıştır. Ayrıca bu işlem için gider pusulası düzenleyebilir miyim? Ve muhasebe kaydını nasıl oluşturmalıyım? Her ay ödenen kira bedelinin brüt tutarı çalışanın maaşına eklenerek giderleşir. Dep..

Avukat hukuk fakültesi öğrencilerine verdiği ders için keseceği s.m. makbuzunda stopaj hesaplayacak mı?

Avukatlık faaliyeti olan bir mükellefim serbest meslek kazancı olarak faaliyetini devam ettirmektedir. Hukuk fakültesi öğrencilerine özel ders vermesi durumunda serbest meslek makbuzu düzenleyerek belge düzenini yerine getirmiş olması yeterli midir? Ayrıca vergi mükellefiyeti olmayan kişiye düzenleyeceği makbuzda stopaj uygulamamız gerekli mi? &nb..

Binek otoların amortisman oranı % kaçtır?

Binek otomobil ile ilgili amortisman nasıl ayrılacak? Bilanço Esasına göre Defter tutan mükellefler Satın almış oldukları binek otomobilleri alış bedeli ile Aktiflerine kayıt edecekler. İşletme defteri ve Serbest Meslek Erbapları defterlerinin sonuna kayıt etmeleri şartı ile; Hangi ayda alınmışsa buna göre hesaplama yapılarak (kıst dönem), ..

2018 yılında 1.375.398 konut el değiştirdi

2018 yılında 1.375.398 konut el değiştirdi

Konut Satış İstatistikleri, Aralık 2018 Türkiye genelinde 2018 yılında 1 375 398 konut satış sonucu el değiştirdi Konut satışları 2018 yılında bir önceki yıla göre %2,4 azalış gösterdi. Konut satışlarında 2018 yılında, İstanbul 234 055 konut satışı ve %17 pay ile ilk sırayı aldı. Satış sayılarına göre İstanbul'u, 131 161 konut satışı ve %9,5..