Geçmiş yılda işlemeyi unuttuğumuz kur farkını düzeltme beyannamesi vererek gider yazabilir miyiz?

Bir şirketimize 2017 yılında yaklaşık 350 bin TL kur farkı zararının yazılmadığını tespit ettik. 2017 yılında da yaklaşık 1 milyon TL vergi ödedik. İlgili döneme düzeltme beyannamesi vermek ve fazla ödediğimiz bir kısım vergiyi iade almak istiyoruz. Bu konuda vergi dairesinin bize çıkartacağı problem nelerdir? Nasıl bir işlem yapmamız gerekiyor? ..

Temsil Ağırlama giderleri için yazar kasa fişi geçerli midir?

Personelin yediği yemeklerden veya işverenin müşterisiyle yaptığı toplantıda yedikleri yemeklerden alınan ÖKC fişleri gider olarak işlenebilir mi? Ufak rakamlar için fatura almak sıkıntı oluyor. Usul nedir? Personelin dışındaki temsil ve ağırlama giderleri için ÖKC fişleri gider kayıt edilemez. Fatura alınması gerekir. ____________________..

İşletme esasına tabi olan mükellef internetten satış yapmaya başlarsa e-arşiv faturaya geçmek zorunda mı?

İşletme hesabına tabi mükellef 2019 yılında internet üzerinden satış yapmaya başlayacaktır. E-arşive geçme zorunluluğu var mıdır? İnternet satışlarında e-arşive geçmek ciroya mı bağlıdır? İşletme defteri turanlar e-arşiv fatura kullanmaz. E-fatura kullanan ve yıllık brüt satışı 5 milyon olan bilanço esasındaki mükellefler e arşiv fatura k..

Can we distribute the profit partially?

Our company made profit in 2017. How to calculate contingency reserves, dividends etc. when distributing the profit partially in 2018? It is possible to distribute the profit partially. Contingency reserves mentioned in Turkish Commercial Code are allocated. 15% of income tax is withheld during profit distribution. Real persons file an &lsqu..