İsviçre’den haritalama yazılımı aldık. KDV ve Stopaj ödeyecek miyiz?

Harita mühendislik hizmeti veren firmamız İsviçre’den harita hizmetlerinde kullanmak için yazılım lisansı (sadece kendi bilgisayarlarında kullanmak üzere) satın almıştır. Yurtdışından alınan 21.821,20 EURO faturanın bedeli bankadan ödenmiştir. Alınan bu hizmet karşılığı firmamızın Stopaj, KDV ve KVK yönünden yükümlükleri nelerdir? KDV ..

%5’lik Kurumlar Vergisi indiriminin muhasebe kaydı nasıl olacaktır?

Kurumlar Vergisine Getirilen %5 Oranındaki Vergi İndirimi ve İndirim Tutarına İlişkin Muhasebe Kayıtları nasıl olmalıdır? Bu konu ile ilgili oluşturulmuş bir muhasebe kaydı yoktur. Bizim değerlendirmemiz; KV beyannamesi verilip Tahakkuk alındıktan sonra (01-25 /NİSAN ) Beyanname üzerinden indirilen % 5 oranındaki indirim, ----------------- / --..

Türkiye’de gelir vergisi mükellefi olmayan ancak bir Ltd.Şti. ortağı olan kişinin Amerika’daki kazancını Türkiye’de beyan etmesine gerek var mı?

Türkiye de tam mükellefiyeti olmayan, Ancak bir LTD.de şirket ortağı olan kişinin, Amerika’daki şirketinden elde ettiği gelirleri Türki ye getirmesi durumunda vergilendirme nasıl olacaktır? 7143 Yasa kapsamına girer mi? Gerçek kişinin şu anda vergi mükellefi olup olmadığına bakılmaksızın Yurt içinde ve yurt dışında GVK 2. maddesinde belir..

Emeklilikte yaşı bekleyenler kısmi çalışma şartlarına tabi çalışırlarsa GSS için fark ödemeleri gerekir mi?

Emeklilik için prim gününü doldurmuş yaşı bekleyen ve hali hazırda Bağ-kur’lu olan kişi son 3,5 yılını 4/a’dan prim ödeyerek kısmi süreli iş sözleşmesiyle ayda 5-6 gün çalışıp yüksek prim ödeyerek emekli olmak istiyor. Bu bağlamda; 1- Eksik gün dolayısı ile GSS primi öder mi? (kendisi bakmakla yükümlü olunan kişi. ilgili yasa 7 Eyl..

Personelin işyerinin bahçesinde bacağı kırılırsa iş kazası mıdır?

Anonim şirkette pazarlama satış elemanı olarak çalışan bir kişi kaza geçiriyor bacağını kırıyor; işyerinin bahçesine giren köpekleri ayırmak için yere düşüp bacağını kırıyor. Bu durum iş kazası mı sayılır? İşyerinin bahçesi işyerinden eklentilerinden sayılmış olup kaza iş kazasıdır. İş kazası bildirimi yapılması gerekir. ___________________..

Yasal defterlerimizi ne kadar süreyle saklamak zorundayız?

Firmalar TTK'ya göre Defter ve belgelerini 10 yıl mı VUK'na göre 5 yıl mı saklasınlar? Bu saklamalarda mali müşavirin sorumluluğu nedir? Eski dosyalarını almayan müşterilere nasıl bir işlem yapabiliriz? TTK 82.maddede saklamaya ilişkin bilgelere yer verilmiştir. Ticari defterlerin bu düzenlemeye uygun muhafaza edilmesinin yararlı olacağ..