Personele verilen alış veriş çeki bordroya eklenir mi?

Toplu Sözleşme kapsamında geriye dönük çıkan farklara mahsuben personele alışveriş fişi verilecek, (serbest kullanılacak, herhangi bir ürün ile sınırlı değil) verilen fiş ücret midir ayni yardım mıdır? Vergi ve SGK kesilecek mi? Alış veriş fiş tutarı Bordroya ilave edilir. GV ve DV kesintisi yapılır. Ayni yardım fiziken (yağ şeker,giysi Vs ) yap..

Ulusal Beslenme Konseyi kuruluyor

Sağlık Bakanlığı’nın ‘’Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı’’ çerçevesinde 9 Bakanlık, 7 sivil toplum kuruluşu ve YÖK ile RTÜK temsilcilerinin katılımıyla ‘’Ulusal Beslenme Konseyi’’ kurulması kararlaştırıldı. Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre Ulusal Beslenme Konseyi’ni..

Kimler yazar kasa kullanmak zorunda DEĞİLDİR?

OTO YIKAMA faaliyetinde yazarkasa kullanma mecburiyeti var mıdır? ÖKC kullanmayacakların listesi aşağıdaki dosyada belirtilmiştir. https://www.muhasebenews.com/wp-content/uploads/2019/01/1899-Ek-Yazar-Kasa-kullanmak-zorunda-OLMAYANLAR-listesi-%C4%B0smmo-29.1.2019.pdf _________________________________________________________________..

Huzur hakkı için genel kurul kararı gerekli mi?

Ltd Şti yetkili müdürümüze huzur hakkı vermek istemekteyiz. Bunun için Gelir Vergisi artan oralı mıdır? Sabit midir? Ayrıca hem ortak hem şirket müdürü olan kişiye huzur hakkı ödemesi yapmamız kar payı sayılır mı? Ve bunun için karar almak gerekir mi? GVK 61. maddesine göre huzur hakkı ÜCRET’dir. Bordro düzenlenerek ödeme yapılır. Vergi a..

Fason iplik ve kazak üretiminde KDV ve tevkifat oranı nedir?

Normalde üretici olan firmamız, başka bir firma için fason olarak iplik dokuyor. İpliği firma bize gönderiyor biz de ipliği dokuyoruz. Dokuduğumuz ipliği bir kazağın iki kolu, önü ve arkası olarak firmaya teslim ediyoruz. Buradaki iş için uygulanacak KDV, %18 midir? Yoksa %8 + tevkifatlı KDV’li fatura mı keseceğiz? Uygulanacak KDV oranı ..

Is it possible to apply discount on the VAT of bad debts?

In accordance with Law numbered 7104 and the amendment on Article 29 of Law numbered 3065, the VAT of bad debts may be subject to a discount. The company lawyer started an execution proceeding on 31.12.2018 for the receivables to not get affected by the increase in transaction stamp costs. Normally, the execution proceeding was set to start in Janu..

Ticari mal alım satımı yapanlar Basit Usule tabi olur mu?

Büyük şehir sınırları içinde Basit Usule tabi Su Tesisatçısı tamirat değişim için dışardan aldığı su muslukları ve ekleri ticari mal alışları ve satışları olarak mı kayıt altına almak lazım yoksa masraf ve hizmet geliri olarak mı yazmak lazım? Ticari mal olarak kayıt altına alıp satarsak basit usulden çıkmaya sebep olur mu? Alınan malzemeler gid..

Ticari amaçla kullanılan ikinci el aracın satışında KDV oranı ne olacaktır?

2018 yılında turizm taşımacılığı için alınan Mercedes Vito marka, kullanım amacı hususi olan araç iç dizayn değiştirilerek yeni kullanım amacı ticari olarak tescil edilmiştir. Araç satın alınırken fatura kesilmediğinden Noter satış sözleşmesine istinaden deftere kayıt yapılmıştır. Araç 2019 yılında satılacaktır. Aracın satılması halinde uygulayacağ..