Yönetim kurulu kararı ile Huzur hakkı tutarını artırabilir miyiz?

Yönetim Kurulu üyelerimize genel kurul kararıyla taksimi kendilerine ait olmak üzere huzur hakkı ödemesi yapmaktayız. Ödemekte olduğumuz bu tutarı arttırmak istiyoruz. Yönetim kurulu kararıyla huzur hakkı tutarını arttırabilir miyiz? Bu karar noter tasdikine tabii midir?   Huzur hakkının verilmesi ve miktarı genel kurulun uhdesindedir. Bu n..

İş yerimde çalışan eşimin ve çocuğuma ödenen ücretleri gider olarak yazabilir miyim?

Şahsi işyerinde sigortalı (defter beyana tabi) çalışan eşimin maaşını gider gösterebilir miyiz? Gösteremiyorsak ne yapmamız lazım? Aynı şekilde bilanço esasına tabi mükellefin kendi işyerinde çalışan sigortalı eşi için ne yapılmalıdır? GVK 41/2. maddesine göre kendisine, eş ve küçük çocuklarına ödenen ücret ticari kazancın tespitinde gider olar..

%60’dan düşük engelli raporu ile SGK’dan maaş alanlar tekrar çalışırlarsa SGDP’li işe giriş yapılabilir mi?

Çalışan personelimiz %44 ile engelli raporu alarak kendisine Sgk’dan maaş bağlanmıştır. Biz de çalışmasına devam edeceği için Sgk çıkışını yapıp SGDP olarak tekrar girişini yaptık ve bu şekilde devam ediyor. Yaptığımız işte bir yanlışlık var mı? Bu şekilde her ay SGDP bildirge tahakkuk ettiriyoruz. Engelli raporu süresi 1 yıl dolduğunda tekra..

Yabancı işçi çalıştıran şirketlerin 5 T.C. vatandaşı istihdam zorunluluğu izin süresinin sonuna kadar devam eder mi?

Şu an 2 sigortalı çalışanı olan mükellef, bir tanesi İran'lı. 25.07.2018 de 1 yıllık çalışma izni alınırken 5 Türk çalışıyordu. İzin dönemi bitene kadar 5 Türk çalışan altına inme durumu var mı?   Çalışma izni talep edilen işyerinde en az beş T.C. vatandaşının istihdamı zorunludur. Aynı işyerinde birden fazla yabancı için çalışma izni t..