Kira geliri olan bir kişi birden fazla kira ödüyorsa gelir vergisi beyannamesinde ödediği hangi kirayı indirim konusu yapacaktır?

Sahibi bulundukları konutları kiraya verenlerin kira ile oturdukları konutun kira bedelini gider olarak düşmeleri mümkün. Birden fazla kira ödediği yer varsa, durum nasıl olur? İndirim; oturulan bir konut içindir. ____________________________________________________________________________________________________________________ Kaynak: i..

Şirketlerde sermaye artırımı yapmak için kurumlar vergisi beyannamesinin verilmesi gerekir mi?

Limited şirket için sermaye artırımı yapacağız. Geçmiş yıl karlarını da sermaye ilave etmek istiyoruz. 2018 yılına ait kurumlar vergisi verilmedi. Şu an sermaye artırımı yaparsak 2018 yılı karını sermayeye ilave edebilir miyiz? Geçmiş yıl karları zorunlu ayrılması gereken miktarın ayrılmasından sonra kalan net miktar olup bilançoların çıkması ile ..

Bordromuzda olmayan çalışanlara ücret ödemesi yapabilir miyiz?

Şirketimiz yurt içi bir firma aracılığı ile yurtdışında yol yapım inşaat işinde çalışıyor. Yurt dışında çalışan işçilerimiz resmi olarak taşeronu olduğumuz firmanın işçisi olarak gözüküyor dolayısıyla ücret, sigorta ve diğer giderleri o firma tarafından karşılanıyor. Daha sonra bizim hakedişimizden düşülüyor. Fakat firmanın işçilerimize ödediği ücr..

% 45 engelli çalışana uygulanan vergi indirimi ne kadardır?

01.02.2019 tarihinde yeni açılış tescil edilen işyerine 07.02.2019 tarihinde % 45 engelli raporu olan bir işçi girişi yaptık. Stopaj beyanında ne gibi indirimleri vardır? Normal sigortalıdan ne gibi farklılıkları vardır? Tam teşekküllü hastaneden alınan rapora göre 3. derece engellilerin bordrosunda yer alan gelir vergisi matrahından her ay 2..

Oğluma oturması için verdiğim daireyi kendisi home-ofis olarak kullanıp adıma stopaj öderse bu daireyi yıllık gelir vergisi beyanımda bildirmeli miyim?

Sadece GMS iradı elde eden mükellefimin meskenin birini oğluna tahsis ettiğinden o daireyi yıllık beyanda bulunmuyoruz. Oğlu vergi dairesine mükellefiyet açarak oturduğu meskeni home-ofis olarak vergi dairesinde açılış yapmış ve babası ile kira mukavelesi yapmıştır. Vergi dairesine muhtasar beyannameler ile stopaj ödemiştir Bu durumda bu konutu yıl..

Gerçek kişi gelir vergisi mükellefi aktifine kayıtlı dairesini sattığında satış faturasındaki KDV oranı ne olacaktır?

Bir gerçek kişi gelir vergisi mükellefi müşterimiz 16 Haziran 2016 tarihinde %1 KDV'li olarak 2 adet daire almıştı. Aktifine kaydederek KDV'sini kullanmıştık. Şimdi şahıs firmayı kapatmayı düşünüyor. Kapanış esnasında aynı şekilde söz konusu daireleri %1 KDV ile kendisine satış faturası düzenleyerek firmayı kapatabilir miyiz? Binalar akt..