Şirket ortakları hak ve yetkilere ilişkin ana sözleşmeye kısıtlayıcı hükümler koyabilir mi?

Limited şirket küçük ortağı, büyük ortağa karşı TTK ya göre kendini ihlal ve hileli durumlar için önleyici nasıl güvenceye alabilir? Ortaklar kurulunda karar alınabilir mi? İş bittikten sonra mahkeme açılmasına gerek kalmadan önleyici nasıl bir işlem yapabiliriz? Kanuna aykırı olmayacak şekilde esas mukavelede hükümlere yer verilebilir, örneği..

20 yıllığına kiraladığım ve peşin ödeme yaptığım dükkânın kiralarını tek seferde gider yazabilir miyim?

İşletme hesabına tabi şahıs mükellefim var. Mükellefim belediyeye ait kapalı bir pazardan bir dükkânın 2040 yılına kadar 330.000,00 TL + KDV bedelle kullanım hakkını satın aldı. 1- Biz bu 330.000,00 TL bedeli Bilanço esasında ki 260 HAKLAR hesabında ki gibi düşünüp demirbaş olarak mı kayıt edeceğiz?  2- Amortisman kaydı mı yapacağız? 1..

Yurtdışında elde edilen ve varlık barışından yararlanılan gelirler Türkiye’ye getirilmemişse vergilendirilir mi?

Bir mükellefin İsviçre de bono tahvil ve hisse senedinden oluşan bir portföyü var. 2018 yılında hisse senedi için 650 İsviçre frangı temettü geliri olmuş. Bono ve tahviller için ise 11.900 USD faiz geliri oluşmuş. Bu tutarlar Türkiye ye getirilmemiş halen İsviçre de duruyor. 2018 yılı gelirleri beyan edilirken bu gelirlerin de beyan edilm..

Aldığımız reklam hizmetini ileriki yıllarda da kullanmayı planlıyorsak bu hizmeti hangi hesap kodunda takip etmeliyiz?

KDV ve Kurumlar Vergisi mükellefi olmayan vakfımızın faaliyetlerini tanıtmak amacıyla bir yapım firmasıyla reklam çekimi yaptık. Bu reklam filminin ilerleyen yıllarda kullanılması düşünülüyor. Bu filmin sabit kıymetlere alınarak aktifleştirilmesi gerekli midir?  260 hesapta mı takip edilmesi gerekir, ya da doğrudan gider yazılabilir mi? ..

2 Yıldan fazla götürü gideri seçtikten sonra gerçek gider yöntemini seçerek gelir vergisi beyannamemi verebilir miyim?

Mükellefim için 2010-11-12-13-14 yılına kadar götürü gider yöntemini seçerek GMSİ beyannamesi verdim. 2015-2016 yıllarında gayrimenkulünü müteahhitte verdi ve 2 daire aldı. 2017 beyannamesini de götürü gider seçerek yaptım. 2018 yılında gerçek gideri seçebilir miyim? Seçebilirsiniz. ______________________________________________________..

50.000 TL üzeri fatura mı E- Arşiv fatura olarak mı düzenlemeliyim?

Bilanço usulüne tabi mükellef yaptığı işin bedeli olarak tek seferde aynı güne 100.000 TL tutarında fatura kesecek sektör ve satış hasılatı gözetmeksizin vergiler dâhil 50.000 TL faturaların e-arşiv fatura kesme zorunluluğu yürürlüğe girdi mi? E -arşiv ile ilgili, fatura sınırı diye bir uygulama yok. Taslak tebliğler yürürlüğe girmemiştir. ..

İş yeri kira geliri bildiriminde sınır nedir?

Avukat mükellefin 54.000 TL serbest meslek zararı var. Müşterimin yıllık net 30.000 TL de işyeri GMSİ geliri var. Bu geliri beyana dâhil edecek miyim? 34.000 TL altında olduğu için dâhil etmeyeceğim diye düşünüyorum doğru mudur? Doğru düşünüyorsunuz. ______________________________________________________________________________________..