Eurobond gelirlerinin vergilendirmesi nasıl olur?

Eurobond gelirlerinin vergilendirmesinde esas nedir acaba? Beyan sınırı var mıdır? Yoksa elde edilen kazancın tamamı ticari kazancı olan gelir vergisi mükellefinin beyanına ekleniyor mu? Eurobond gelirlerinde GV stopaj oranı (0)’dır. GV tevkifatların da (0) bir değer olarak uygulanır. Eurobond faiz geliri ve alım satım kazanç vergisi aşağı..

Köy dernekleri kira gelirleri için gelir vergisi beyannamesi verecek mi?

Sosyal amaçlı kurulan herhangi bir ticari faaliyeti olmayan köy derneği adına kayıtlı 3 adet gayrimenkulü mesken olarak kiraya verilmiş. 2018 yılında 3 adet daireden 38.200 TL kira geliri elde edilmiş. Bu kira gelirleri için dernek adına kira gelir vergisi beyannamesi verilmesi gerekir mi? GMSİ beyannamesini gerçek kişiler verir. Bahsettiği..

SGK emeklisi bir kişinin bir firmada çalışırken elde ettiği maaş gelir vergisi beyannamesinde bildirimi yapılır mı?

2018 yılında istisna tutarı altında iş yeri kira geliri ve tek işverenden ücret geliri elde etmiş olan SGK emeklisi kişinin yıllık gelir vergisi beyanında bildirecek miyiz? İş yeri kiralarında istisna olmaz. Tevkif sureti ile iş yeri kira geliri elde edenler için GVK 86. maddesinde belirtilen beyan verme sınırı olur. Stopaj (Tevkif sureti ile ..

Ücret gelirinin vergilendirilmesinde neler indirim konusu yapılabilir?

Ücret gelirinin vergilendirilmesinde neler indirim konusu yapılabilir? Ordu Yardımlaşma Kurumu ve benzeri kamu kurumları için yapılan kanuni kesintiler Kanunla kurulan emekli sandıkları ile 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanununun geçici 20’nci maddesinde belirtilen sandıklara ödenen aidat ve primler, İşsizlik Sigortası Pirimi Sosyal Güve..

Birden fazla işverenden ücret elde edenler ücret gelirleri beyanının tespiti için, birinci işverenden alınan ücretin hangisi olacağını seçmekte serbest midir?

Birden fazla işverenden ücret elde edenler ücret gelirleri beyanının tespiti için, birinci işverenden alınan ücretin hangisi olacağını seçmekte serbest midir? Birden fazla işverenden ücret alınması halinde, ücret gelirleri beyanının tespiti için birinci işverenden alınan ücretin hangisi olacağı ücretli tarafından serbestçe belirlenecektir. ..

Tek İşverenden elde edilen ücret beyan edilecek midir?

Tek İşverenden elde edilen ücret beyan edilecek midir? Tek işverenden alınmış ve kesinti suretiyle vergilendirilmiş ücret gelirleri için tutarı ne olursa olsun yıllık beyanname verilmeyecek, diğer gelirler için beyanname verilmesi halinde de bu gelirler beyannameye dahil edilmeyecektir. ______________________________________________________..

Emekli maaşı elde edenler bu ücretini beyan etmeli midir?

Emekli maaşı elde edenler bu ücretini beyan etmeli midir? 193 Sayılı GVK 23. Maddenin 11. fıkrasına göre elde edilen emekli maaşı beyana tabi değildir. ____________________________________________________________________________________________________________________ Kaynak: GİB Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendir..