Arabuluculuk ile işten çıkışı yapılan kişinin işten çıkışı anlaşma tarihinde mi yoksa fiili çalışmasının bittiği gün mü yapılır?

07.02.2019 tarihinde işten çıkarılan işçi ile tazminat konusunda anlaşma sağlanamadı. Arabulucu vasıtasıyla anlaşıldı ve 10.03.2019 tarihinde çalışana anlaşılan tutar ödendi. Yapılan ödeme kapsamında sigorta kesintisine tabi işlemlerde var. SGK kesintileri şubat ayına mı dâhil olacak? Ödeme tarihi olan mart ayında beyan edilecekse çıkışı şub..

Examples Related To Rental Income Declaration- Actual Expenses Method

Examples Related To Rental Income Declaration- Actual Expenses Method Example: Taxpayer (B), living in Poland, leased out his flat in Antalya and obtained 15.000 $ as rental income in 2018. He preferred the actual expenses method and he has no other income to declare in Turkey. His total actual expense for this house is 3.000 Dollars. On the da..

Kira ödemeleri B formunda bildirilir mi?

5.000 TL’yi geçen kira ödemelerinin Ba formunda bildirilmesi zorunlu mudur? Bildirilecekse; Hangi belge esas alınacak kira sözleşmesine istinaden direkt bildirilebilir mi? Brüt tutar mı yoksa net tutar mı yazılması gerekiyor? Brüt kira tutarı 5.000 TL ve üstü kira ödemeleri Ba formunda bildirilir. Dekont yeterli bir ortağın kimlik bilgilerin..

Sergide, fuarda birkaç günlüğüne yapılacak olan satışlarda perakende satış fişi düzenleyebilir miyiz?

Faaliyet Konusu müze faaliyeti olan Limited şirketinin düzenleyeceği sergide, kendi çıkardığı kitabı sembolik bir fiyata satılacaktır. Perakende satış Fişi ile (Maliye anlaşmalı Matbaada bastırılan) satış yapabilir mi? Yoksa Yazar kasa kullanması zorunlu mu? Ödeme kaydedici cihaz kullanılacaktır. _________________________________________..

Kira sözleşmesi yapılan firma ile stopaj bildirimi yapan firmanın farklı olması durumunda hangi firmayı gelir vergisi beyannamemiz de bildirmeliyiz?

Kira sözleşmesi yapılan kişi ve hesaba para yatıran kişi aynı fakat stopajı yatıran farklı mükellef, bizim beyannamemizde hangi ismi beyan etmemiz gerekir. Stopajı da düşük olarak yatırmışlar. Bu durumda sözleşmedeki tutarımı baz almalıyız? Kira sözleşmesinde yer alan kiracının GV stopajını yatırması gerekir. GMSİ beyannamesinde Stopaj sorumluluğu..