Süresi dolmuş ve işletmeden çıkışı gerçekleşmemiş varantları hangi muhasebe hesabında takip etmeliyim?

Süresi dolmuş ve işletmeden çıkışı gerçekleşmemiş varantları hangi muhasebe hesabında takip etmeliyim? 2018 Ocak döneminde iş yatırım aracılığı ile alınan 30.000TL değerinde menkul kıymet varant satın alındı. Bu varantların süresi dolduğu için değersiz hale geldi ve satılamadı. 110 -Hisse senetleri alt hesaplarında yer almaktadır. Elimizde kalan..

Gece çalışması yapamayacak işçiler hangileridir?

Gece çalışması yapamayacak işçiler hangileridir? Sanayiye ait işlerde 18 yaşını doldurmamış çocuk ve genç işçilerin gece çalıştırılması yasaktır. ____________________________________________________________________________________________________________________ Kaynak: Çalışma Bakanlığı Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilen..

Kadın işçiler madenlerde çalıştırılabilir mi?

Kadın işçiler madenlerde çalıştırılabilir mi? Kadın işçiler maden ocakları, kablo döşemesi, kanalizasyon, tünel inşaatı gibi yer altında yapılan işlerle, su altında yapılan işlerde çalıştırılamaz. ____________________________________________________________________________________________________________________ Kaynak: Çalışma Bakanlığı Yas..

Çocukların çalıştırılabilme yaşı kaçtır?

Çocukların çalıştırılabilme yaşı kaçtır? 15 yaşını doldurmamış çocukların çalıştırılması yasaktır. Ancak, 14 yaşını doldurmuş ve zorunlu ilköğretim çağını tamamlamış olan çocuklar; bedensel, zihinsel, sosyal ve ahlaki gelişmelerine ve eğitime devam edenlerin okullarına devamına engel olmayacak hafif işlerde çalıştırılabilirler. 14 yaşını doldur..

Günde 9 saat çalışan işçinin ara dinlenmesi ne kadar olmalıdır?

 Günde 9 saat çalışan işçinin ara dinlenmesi ne kadar olmalıdır? İşçi bir günde 7,5 saatten fazla çalışılıyor ise, ara dinlenmesi en az bir saat olmalıdır. Ancak işveren isterse ara dinlenme süresini uzatabilmektedir. ____________________________________________________________________________________________________________________ Kaynak..

Günde 7.5 saat çalışan işçinin ara dinlenmesi ne kadar olmalıdır?

Günde 7.5 saat çalışan işçinin ara dinlenmesi ne kadar olmalıdır? 4857 sayılı İş Kanununa göre yarım saattir ancak işveren isterse ara dinlenme süresini uzatabilmektedir. ____________________________________________________________________________________________________________________ Kaynak: Çalışma Bakanlığı Yasal Uyarı: Bu yazıdaki ..

Fazla mesai hesaplanırken ara dinlenmesi hesaba katılmakta mıdır?

Fazla mesai hesaplanırken ara dinlenmesi hesaba katılmakta mıdır? Fazla mesai hesaplanırken ara dinlenmesi hesaba katılmamaktadır. Ara dinlenmesi çalışma süresinden sayılmaz. Örneğin 08:00-20:00 saatleri arası çalışılıyor ve günde toplam 1.5 saat ara dinlenmesi kullanılıyor ise günlük çalışma süresi 12 saat değil, 10.5 saattir. ____________..

İşverenin bayram sonrası verdiği izin karşılığı telafi çalışması yaptırması mümkün müdür?

İşverenin bayram sonrası verdiği izin karşılığı telafi çalışması yaptırması mümkün müdür? İşverenin bayram sonrası verdiği izin karşılığı telafi çalışması yaptırması mümkündür. İşveren, bayram tatili dışında işçiye izin kullandırmış ise (örneğin bayram tatilinden sonra, hafta tatilinden önceki 2 günü tatil ederek hafta tatili ile birleştirmiş ise..

Denkleştirme uygulaması ne demektir?

Denkleştirme uygulaması ne demektir? Denkleştirme; işverenin mevsim, kampanya, yoğun sipariş dönemleri vb. nedenlerle 2 aylık bir dönem içinde (toplu iş sözleşmeleri ile 4 ay olabilir) yoğunlaştırılmış iş haftaları uygulaması demektir. Denkleştirmenin kanuna uygun olması için, işçinin bu tür bir uygulamayı kabul etmesi, yoğunlaştırılmış çalışmanı..