Yurt dışındaki müşterilerimiz için aldığımız Google reklam faturalarında KDV2 ve stopaj bildirimi yapmalı mıyız?

Yurt dışındaki müşterilerimiz için aldığımız Google reklam faturalarında KDV2 ve stopaj bildirimi yapmalı mıyız? Şirket merkezimiz İstanbul’dadır. Şirketimiz internet sitesi vasıtası ile Amerika’daki bireysel müşterilere satış yapmaktadır. Bu işle ilgili Google Ireland ltd. firmasından her ay şirket kredi kartı ile reklam hizmeti almak..

Kiraladığımız iş yerinde kullanıma hazır demirbaşlarda tarafımıza kiralanırsa yapacağımız sözleşmede damga vergisi hesaplaması nasıl yapılmalıdır?

Kiraladığımız iş yerinde kullanıma hazır demirbaşlarda tarafımıza kiralanırsa yapacağımız sözleşmede damga vergisi hesaplaması nasıl yapılmalıdır? Sanal ofis hizmeti veren bir mükellef müşterisi ile "Hizmet Sözleşmesi" yapmaktadır. İçeriğinde ofis katı içinde kullanıma sunulmuş ayrı odalar bulunmaktadır.  Bu odaların kullanım bedeli..

Part-time ve çağrı üzerine çalışmada gün ve saat sınırı nedir?

Part-time ve çağrı üzerine çalışmada gün ve saat sınırı nedir? Part-time çalışmada aylık çalışma süreleri sabit midir? Veya değişken olabilir mi? Çağrı üzerine çalışmada da personeli en az çalıştırmam gereken gün veya saat ne kadardır acaba? İstemiş olduğunuz çalışma türü çağrı ya da puantaja dayalı iş sözleşmesi çalışmasıdır. 4857 sayılı İş K..

SGK tarafından ödenmeyen istirahat ödemelerini işveren ödeyebilir mi?

SGK tarafından ödenmeyen istirahat ödemelerini işveren ödeyebilir mi? 5 günlük istirahat raporu alan bir personelin SGK tarafından ödenmeyen 2 günlük ücretini ödemek istediğimizde, aylık bildirgede eksik gün sayısını 3 yazıp istirahatli sürelerde çalışmamıştır kutucuğunu mu seçeceğiz, eksik günü 5 gün bildirip 2 günlük ücreti brüt ücrete mi ilave ..

Mevsimlik bir işte çalışan işçinin yıllık izin hakkı var mıdır?

Mevsimlik bir işte çalışan işçinin yıllık izin hakkı var mıdır? Eğer bir yıldan az süren mevsimlik bir işte yahut kampanya işinde çalışılıyor ise, işçinin yıllık ücretli izin hakkı bulunmamaktadır. Kaynak: Çalışma Bakanlığı Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bi..

Yıllık izin süresi nasıl hesaplanır?

Yıllık izin süresi nasıl hesaplanır? Yıllık izin süresi, iş yerindeki kıdeme göre hesaplanır. Eğer işçinin iş yerinde 1 yıldan 5 yıla kadar (5 yıl dahil) hizmeti varsa yıllık izin süresi 14 günden; 5 yıldan fazla 15 yıldan az hizmeti varsa 20 günden; 15 yıl ve daha fazla hizmeti varsa 26 günden az olamaz. Bir yıldan 5 yıla kadar (5 yıl dahil) ..

Yıllık ücretli izne ne zaman hak kazanılabilir?

Yıllık ücretli izne ne zaman hak kazanılabilir? İşe başlanılan tarihten itibaren, deneme süresi de dahil en az 1 yıl çalışılması halinde yıllık ücretli izne hak kazanılır. Ancak ardı ardına ya da farklı tarihlerde aynı işverene ait değişik iş yerlerinde çalışılmış ise, yıllık izne hak kazanılması için gerekli olan 1 yıllık süreyi hesaplarken bu i..