Ara dinlenmesi nedir?

Ara dinlenmesi nedir? Ara dinlenmesi günlük çalışma süresinin ortalama bir zamanında verilen ve süresi çalışılan yerin geleneklerine ve işin gereğine göre ayarlanan dinlenme süresine verilen addır. Günümüzde iş yerlerinde uygulanan ve öğle yemeği molası, çay molası ya da sigara molası vb. isimlerle adlandırılan dinlenme zamanlarının tümü ara dinl..

Toplu izin uygulaması nedir?

Toplu izin uygulaması nedir? İşveren iş yerinde çalışan işçilerin tümünün ya da bir kısmının, yıllık izinlerini Nisan ayı başı ile Ekim ayı sonu arasındaki bir tarihte toplu olarak kullanmalarına karar verebilir. İş yerinde toplu izin uygulamasına karar verilmesi halinde, henüz yıllık izne hak kazanmamış işçiler de bu uygulamaya dahil edilebilirl..

Hastalık sebebiyle uzun süre rapor kullanmak zorunda kalındığında, bu durumdan yıllık izin hakkı nasıl etkilenir?

Hastalık sebebiyle uzun süre rapor kullanmak zorunda kalındığında, bu durumdan yıllık izin hakkı nasıl etkilenir? Uğranılan kaza veya hastalık sebebiyle uzun süre işe gidilememesi halinde (sağlık raporu ile belgelendirilmiş olmalıdır), o tarihteki hizmet süresine göre hesaplanacak bildirim süresine 6 hafta daha eklenir ve eğer raporlu olunan süre ..

Yıllık iznin uzakta geçirilmesi durumunda yol izni kullanılabilir mi?

Yıllık iznin uzakta geçirilmesi durumunda yol izni kullanılabilir mi? Yıllık ücretli izinlerini iş yerinin kurulu bulunduğu yerden başka bir yerde geçirecek olanlara istemde bulunmaları ve bu hususu belgelemeleri koşulu ile gidiş ve dönüşlerinde yolda geçecek süreleri karşılamak üzere işveren toplam 4 güne kadar ücretsiz yol izni vermek zorundadır..

Yıllık izin bölünerek kullanılabilir mi?

Yıllık izin bölünerek kullanılabilir mi? Yıllık izin bölünerek kullanılabilir; işverenle bu hususta anlaşılması halinde yıllık izin üçe bölünerek kullanılabilir.  Kaynak: Çalışma Bakanlığı Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemişt..

Hafta tatili günleri yıllık izin süresine dahil midir?

Hafta tatili günleri yıllık izin süresine dahil midir? 4857 sayılı İş Kanununda belirtilen 14, 20 ve 26 günlük yıllık izin sürelerine hafta tatilleri dahil edilmemiştir. Yıllık izinler kullanılırken, izin süresine rastlayan hafta tatili ile ulusal bayram ve genel tatil günlerinin bu sürelere ilave edilmesi gereklidir. Örneğin 14 günlük yıllık izne..

Personellerin ücret ve çalışma saatlerinde değişiklik olduğunda daha yapmış olduğumuz iş sözleşmelerini yenilemek gerekir mi?

Süresi belirsiz kısmi süreli iş sözleşmelerde işçinin ücret ve çalışma saati değiştikçe sözleşmeyi yenilemek gerekir mi? İlk yapılan sözleşme devam ettiği sürece geçerli olur mu? İşçinin çalışma koşul ve şartlarında olan değişiklik işçinin rızası ile yazılı imzası ile olabilir. Bu ister sözleşme değişikliği ister sözleşmeye ek protokol olsun tar..

Youtube ve Google üzerinden gelir elde eden mükelleflerin yasal olarak vermesi gereken beyannameler nelerdir?

Kazancını Youtube kanalı ve Google kanalı ile sağlayan bir mükellefin defterlerini tutmak istiyoruz. Hangi beyannameleri veriyoruz ve kazanç tespiti nasıl oluyor? Youtube kanalı ve Google kanalından gelir elde eden mükelleflerin diğer mükelleflerden farklılığı yoktur. İşletme veya Bilanço esasına göre defter tutulur, fatura düzenlenir. Verilmesi g..

30.06.2019 Tarihine kadar ticari araç teslimlerinde KDV oranı nedir?

30.06.2019 Tarihine kadar ticari araç teslimlerinde KDV oranı nedir? Nakliye işi yapan bir firmamız faaliyetinde kullanmak üzere 2.el bir kamyon satın almıştır. Satıcı firma faturayı düzenlerken KDV oranını % 18 üzerinden hesaplamıştır. Ticari araç teslimlerinde 30.06.2019 tarihine kadar uygulanacak olan % 1 KDV oranı nedeniyle karşı firmadan fa..