Yazılımlar kullanılacağı yıla göre direkt gidere veya amortismana tabi olarak mı giderleştirilmelidir?

Yazılımlar kullanılacağı yıla göre direkt gidere veya amortismana tabi olarak mı giderleştirilmelidir? Şirket, müşterilerini Sgk teşviklerinden yararlandırmak için bir yazılım programı almaktadır. Bu yazılım programı için amortisman mı uygulamamız gerekiyor ya da direkt giderleştirebilir miyiz? Alınan yazılım programları 1 yıldan fazla kullanıla..

Gelir vergisi mükellefleri eşlerini ve çocuklarını kendi iş yerlerinde sigortalı gösterip ücret ödemelerini gider yazabilir mi?

Gelir vergisi mükellefleri eşlerini ve çocuklarını kendi iş yerlerinde sigortalı gösterip ücret ödemelerini gider yazabilir mi? Bilanço usulü gelir vergisi olan mükellefimizin eşi aynı zamanda firmanın mesul müdürüdür Sözleşmeli ve Sgk’lı olarak çalışmaktadır. Gelir Vergisi kanununun 40.maddesi gereği eşe ödenen ücretin gider kabul edilemeye..

Vergi mükellefiyeti olmayan kişilerden aldığımız taşınmazlarda KDV var mıdır?

Vergi mükellefiyeti olmayan kişilerden aldığımız taşınmazlarda KDV var mıdır? A.Ş. firması gerçek kişiye aynı anda işyeri satışı yapıp ondan da işyeri satın alacak. A.Ş.satışından dolayı fatura kesip hesaplanan KDV ödeyecektir. Ancak alışından dolayı gerçek kişi fatura kesemediğinden kaynaklı indirilecek KDV olmayacak mıdır? Alış da KDV ödenmedi..

Hafta tatilinde çalışmayan gemi adamına ücret ödenir mi?

Hafta tatilinde çalışmayan gemi adamına ücret ödenir mi? Hafta tatilinde çalışmayan gemi adamına bir iş karşılığı olmaksızın o günün ücreti bir gündelik tutarında ödenir. Kaynak: Çalışma Bakanlığı Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülm..