6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanunu neden ertelendi?

6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanunu neden ertelendi? 7033 sayılı Torba Kanun ile 633l sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi çalıştırma yükümlülüğü kamu kurumları ile 50’den az çalışanı olan az tehlikeli işyerlerinde 01.07.2017’den 01.07.2020’ye ötelenmiştir. Risk değerlendirm..

Kamu kurumlarında İSG Profesyonellerinin görevlendirilmesi nasıl sağlanır?

Kamu kurumlarında İSG Profesyonellerinin görevlendirilmesi nasıl sağlanır? İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu işvereni önce çalışanları arasından iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi görevlendirmesi konusunda teşvik etmektedir. Eğer çalışanları arasında gerekli niteliklere haiz çalışan yoksa bu hizmetlerin işyeri dışından Bakanlığımızca yetkilendirilm..

Can we employ a foreign person who has residence permit

We want to employ a foreigner who has residence permit. What are the special conditions? Applications to be made domestically; Article 7- Only foreigners or their employers who have received a residence permit for at least six months and whose term has not expired may apply directly to the Ministry.  (Additional Sentence: RG-28/4/2011-27918..

Kira faturası düzenlerken sadece ay belirtmem yeterli midir?

Kira faturası düzenlerken sadece ay belirtmem yeterli midir? Kira faturası keserken sadece ilgili ayı ve kira bedeli ibaresi yeterli değil mi? Örnek : 05/2019 KİRA BEDELİ 05/2019 KİRA BEDELİ Tanımı yeterlidir. Kaynak: İSMMMO Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profe..

2018 Yılına ait düzenlemiş olduğumuz sertifikalandırma hizmetinin iadesi 2019 yılında gerçekleşti. Nasıl muhasebeleştireceğim?

2018 Yılına ait düzenlemiş olduğumuz sertifikalandırma hizmetinin iadesi 2019 yılında gerçekleşti. Nasıl muhasebeleştireceğim? Firmamız %100 Rus sermayeli, Türkiye'de kurulmuş bir tüzel kişiliktir. Sertifikalandırma hizmeti veren firmamız 2018 yılında yurtdışında ki bir firmaya fatura kesmiştir. Ancak firma ödemesini yapmadığı için sertifikası..

Matrah artırımında bulunan firmalara ÖTV ile ilgili artırım yapılan yıllara ilişkin ceza kesilebilir mi?

2014 yılı için matrah artırımında bulunan şirket için incelme sonucunda ÖTV ile ilgili ceza gelebilir mi? ÖTV matrah artırımı veya vergi artırımı dışındadır. KDV veya diğer vergilerden matrah artırımı yapılmış olsa bile mükellefin ÖTV incelemesi varsa bu incelemeler ÖTV ile sınırlı olarak yapılır. İnceleme sonucu matrah farkı bulunması halinde e..

İşveren veya işveren vekili olarak alınan iş sağlığı ve güvenliği sertifikası kaç işyerinde kullanılabilir?

İşveren veya işveren vekili olarak alınan iş sağlığı ve güvenliği sertifikası kaç iş yerinde kullanılabilir? Söz konusu sertifikayı almaya hak kazanan işveren veya işveren vekilleri, elliden az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan sadece bir işyerinde iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini yürütebilirler. Kaynak: Çalışma Bakanlığ..

İş sağlığı ve güvenliği hizmetinin işverence üstlenilmesi için şartlar nelerdir?

İş sağlığı ve güvenliği hizmetinin işverence üstlenilmesi için şartlar nelerdir? 50’den az çalışanı olan az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde sağlık gözetimi dışındaki hizmetler, Genel Müdürlükle protokol imzalamış kurum, kuruluşlar veya üniversiteler aracılığıyla verilen eğitimleri tamamlayarak yapılacak sınavda başarılı olmaları hâli..