İade faturalarındaki KDV hangi muhasebe hesabına kayıt edilmelidir?

Müşterimden fiyat farkı faturası geldi. Gelen fatura KDV 191- satıştan iade edilen ve işlemi gerçekleşmeyen KDV olarak mı kayda almak lazım?  Tarafımızdan kesilen mal alışlarına ait fiyat farklarını da aynı şekilde alınan mallar iadesi sütununa 391 olarak yazmak gerekiyor? Gelen faturadaki KDV 191 hesapta takip edilir. "Satıştan İade Ed..

Çalışanlara verilecek iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinde ne gibi yenilikler yapılmıştır?

Çalışanlara verilecek iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinde ne gibi yenilikler yapılmıştır? Çalışanların işyerinde iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri önem arz eden konulardan biridir. Bu kapsamda, çalışanların belirli konulardan oluşan temel bir İSG eğitimini almalarının yanı sıra çalışanın fiilen çalışmaya başlamadan önce, çalışanın yapacağı işe,..

İşverenin işyerinde kreş açma ile ilgili yükümlülüğü nedir?

İşverenin işyerinde kreş açma ile ilgili yükümlülüğü nedir? 16/08/2013 tarihli ve 28737 sayılı Resmi Gazete ’de yayımlanan Gebe veya Emziren Kadınların Çalıştırılma Şartlarıyla Emzirme Odaları ve Çocuk Bakım Yurtlarına Dair Yönetmelik’in “Tanımlar” başlıklı 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (d) bendinde “Yurt/Çoc..

SGK teşvikleri 602 gelir hesabında mı takip edilecek?

17103 sayılı kanundan yararlanan personellerimizin vergi, SGK ve damga vergisi istisna yani teşvik tutarlarının muhasebe kaydı 602 no.lu hesaba mı yapılmalıdır? Devletten alınan teşvikler 602 hesap da takip edilir. _________________________________________________________________________________________________________________________________..

İhracat faturalarında muhasebe kaydı için hangi tarih dikkate alınacak?

İhracatın fatura tarihi 25/04/2019 GÇB nin kapanış tarihi 05/05/2019 dur. Ay sonlarında stoklarımız sayıldığı için ihracattaki stokların ve GÇB’nin kapanış tarihine göre muhasebe kayıtlarını nasıl yapmalıyız? Muhasebe kaydı için GÇB intaç tarihi olan 05/05/2019 dikkate alınır. Stok hareketleri de bu tarihe göre belirlenmesi gerekir. &ld..

Yeni kurulacak firmalara vergi muafiyeti var mıdır?

Yeni kurulan firmaların vergiden 1 yıl muaf olma durumlarını bir yerlerden duydum. Doğru mudur? Böyle bir durum yok. Duyumlar ile uygulama yapmamanızı öneririz. ________________________________________________________________________________________________________________________________________________ Kaynak: İSMMMO Yasal Uyarı: Bu y..