Yaz tatilindeki çalışan 17 yaşındaki kişinin sigorta başlangıcı olarak dikkate alınır mı?

7 yaşındaki öğrenci işe giriş yapıldı. Yaz tatilinde işe girdi. Sorum şu emeklilikte işe giriş tarihi 17 yaş olduğundan giriş baz alınır mı? Yoksa 18 yaşından sonraki sigorta süreçleri mi SGK başlangıcı dikkate alınır. Emeklilik başlangıcı olarak 18 yaş dikkate alınacaktır. Ancak prim hesaplamalarında işe başladığı tarih dikkate alınacaktır. ..

Yaz tatilindeki çalışan 17 yaşındaki kişinin sigorta başlangıcı olarak dikkate alınır mı?

17 yaşındaki öğrenci işe giriş yapıldı. Yaz tatilinde işe girdi. Sorum şu emeklilikte işe giriş tarihi 17 yaş olduğundan giriş baz alınır mı? Yoksa 18 yaşından sonraki sigorta süreçleri mi sgk başlangıcı dikkate alınır. Emeklilik başlangıcı olarak 18 yaş dikkate alınacaktır. Ancak prim hesaplamalarında işe başladığı tarih dikkate alınacaktır. ..

Kimler işçi giriş çıkışlarını emniyete bildirmelidir?

Bilindiği üzere 1774 Sayılı yasada çeşitli yükümlülükler var. Bizim şirketimiz 2014 yılından beri işçilerin giriş çıkışını emniyete bildirmemiş. Buna ilişkin cezaların hesabı nasıl yapılmakta? Kanunda bir belirsizlik mevcut. Örneğin kanunda yazan ve her yıl değişen cezalar günlük mü yıllık mı? Bu cezalar kişi başına mı hesaplanıyor? Emniyet bunun g..

Hizmet ihracı karşılığı yurt dışından gelen faturalar için 2 no.lu kdv ve stopaj uygulayacak mıyız?

Türkiye’de yerleşik bir Ltd. firması yurtdışına hizmet veriyor ve hizmet alıyor. Google, Facebook vs. firmalardan sadece yurtdışında yararlanıldığını gösteren faturalar geliyor. Hizmetten yurt dışında yararlanıldığı için bunlarda KDV-2 ve stopaj olmadığını düşünüyorum. Yurt dışına hizmet veriyor ve bu hizmetten de sadece yurt dışında yararlan..

Aktife kayıtlı ikinci el aracı satarken özel matrah uygulanacak mı?

Galerici, mükellefimize karın KDV’sinden fatura kesilmiştir mükellef bu aracı sattığında karın KDV’si üstünden mi kesmemiz gerekir yoksa satış bedelinin tamamı üzerinden mi kesmeliyiz faturayı? İkinci el araç ticareti yapmayanlar satış bedelinin tamamın fatura düzenler Tamamı KDV uygular. Kaynak:ISMMMO Yasal Uyarı: Bu yazıdak..

Veterinerler mama satışları için ÖKC fişi düzenleyebilir mi?

Veterinerlik hizmeti ve mama, vitamin vb. ürünlerin satışını yapan şahıs firması vergi mükellefi olmayan birine veterinerlik hizmeti yaptığında ÖKC fişi ile belgelendirilebilir mi? Veterinerler; serbest meslek erbabıdır. S.M.Makbuzu düzenleyecekler emtia satışından dolayı ayrıca ticari kazanç mükellefiyeti olacaktır. Kaynak:ISMMMO Yasal ..

Kira artışları neye göre yapılır?

01.01.2019 tarihi itibarı ile mesken ve işyerleri bazında ÜFE ve TÜFE uygulaması bakımından fark var mıdır? Kira artışları için TÜFE on iki aylık ortalamalara göre değişim oranı dikkate alınır. Kaynak:ISMMMO Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendi..