Konkordato ilan eden şirketten olan alacağımızı gider yazabilir miyiz?

14.02.2019 VUK-112/2019-2 sirkülerine istinaden Konkordato geçici mühlet kararı açıklayan firmalardan olan alacaklar için şüpheli alacak karşılığı uygulaması başlamıştır. Alacağa konu bakiye 1.000.000,00 TL ve 500.000,00 TL 2019-03/04/05 vadeli çekleri mevcut, toplamda açık hesap tutarı 1.500.000,00 TL'dir. Firmanın 15.01.2019 tarihinde geçic..

Organize Sanayi Bölgelerindeki binalar için emlak vergisi ödenir mi?

7033 Sayılı Kanun ile OSB sınırları içerisinde yer alan kiraya verilmemiş olan binaların Emlak Vergisinden daimi muafiyeti sağlanmıştır. OSB sınırları içerisinde yer alan finansal kiralama sözleşmesi olan binamız için emlak vergisi ödeyecek miyiz? 1318 sayılı Emlak Vergisi Kanunun md.4/m) Vergi muafiyeti tanınan vakıflara ait binalar (Vakıf senedi..

İkinci el gayrimenkul ticaretinde KDV hesaplaması nasıl olacaktır?

Taşınmaz ticareti yapan müşteri KDV ödemeden vergi mükellefi olmayan gerçek kişiden aldığı taşınmaz için alış ile satış arasındaki fark için KDV hesaplayacak burada KDV oranı nedir? İKİNCİ EL GAYRİMENKUL ALIM SATIMI 3065 sayılı Kanunun 7104 sayılı Kanunla değişik (23/f) maddesine göre, 1- İkinci el motorlu kara taşıtı veya 2- Taşınmaz ticare..

İhbar tazminatından damga vergisi kesilir mi?

İhbar tazminatında damga vergisi Binde 7,59 mu yoksa Binde 6,6 mıdır? Bir çok hesaplama aracında binde 6,6 diye geçiyor. Ama mevzuatta 7,59 deniyor. İhbar tazminatı bordrosunda DV oranı Binde 7,59 dur. Kaynak: İSMMMO Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece g..

Süt parası alınması için yapılması gerekenler nelerdir?

Hamile bayanın süt parası alması için ne yapması gerekiyor ve çalışan ve çalışmayan bayanda bu durum fark ediyor mu? Süt Parasına (Emzirme ödeneğine) hak kazanan sigortalıların ödeneklerini almaları için Kuruma talep dilekçesi verme şartı kaldırılmıştır. Emzirme ödeneği, sistemde görülen emzirme ödeneği raporuna istinaden otomatik olarak ödenmekt..

Elektrik, su, doğalgaz gibi giderlerin faturası olmadan ödeme makbuzu ile kdv indirimi yapabilir miyim?

İnternet üzerinden ödenen elektrik doğalgaz faturalarını görmeden sadece tahsilat makbuzlarını görerek işlemek KDV tutarında bir sakınca yaratır mı? KDV indirimi için belgenin olması gerekir. Söz konusu belgeler 5 yıl saklanması gerekir. Kaynak:ISMMMO Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi ve..

Yatak satışının KDV oranı nedir?

Yatak imalatı yapan bir firmanın yatak satışında uygulayacağı kdv oranı nedir? Katma değer vergisi oranları, KDVK’nin 28. maddesinin verdiği yetkiye dayanılarak yayımlanan 2007/13033 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı eki; - I sayılı listede yer alan teslim ve hizmetler için % 1, -II sayılı listede yer alan teslim ve hizmetler için % 8, -Bu liste..

Kıdem tazminatı ne zaman gider yazılır?

2018/ARALIK ayında işten çıkan personeline firma şimdi (2019 Mayıs) kıdem tazminatını ödemek istemektedir. 2018 yılında kıdem tazminatıyla ilgili son bordrosunda bir tahakkuk yoktur. Şimdi bu tazminatı ödemesinde SGK ve vergi mevzuatı olarak uygun mudur? İş akdinin fesih sözleşmesi ile sona erdirilmesi veya mahkeme kararı dolayısıyla şirketiniz ta..

Grup şirketler arasında işçi giriş çıkışı nakil olarak yapılabilir mi?

Ortakları aynı olan iki farklı Ltd. Şti vardır. A firmasında SGK çalışan bazı personelleri B firmasında SGK giriş yapacağız. Çıkış kodu nakil yapamıyoruz aynı vergi numarası olması gerekiyor, çıkış kodu olarak ne seçmeliyiz? Şirketler ortakları aynı dahi olsa yapıları farklı iki ayrı tüzel kişilik olarak değerlendirilir. İşçinin çıkış nedeni fiile..