Şirket aktifine kayıtlı olan ve kentsel dönüşüme giren daire için düzenlenecek faturada KDV oranı ne olacaktır?

İnşaat şirketi İstanbul’da bir daire aldı, 2007 yılında kentsel dönüşüme girdi faturasını keserken KDV oranı kaç olması gerekiyor? 150 metrekarenin altında ise % 1, 150 metrekarenin üstünde ise 31.12.2019 tarihine kadar % 8 oranında KDV uygulanır. Kaynak:ISMMMO Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla ..

Hangi işlemler için damga vergisi ödenmez?

Özel Okullar ile Dernek ve vakıflar arasında imzalanan eğitimde indirim protokollerinde damga vergisi olur mu? DV tabi olmayan işlemler aşağıda belirttiğimiz linkteki listede belirtilmiştir. Listeyi inceleyiniz. www.gib.gov.tr/sites/default/files/fileadmin/mevzuatek/488_II_sayili_tablo.pdf Kaynak:ISMMMO Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bil..

Süt parası doğum yapan eşi çalışmayan sigortalı babaya da verilir mi?

Doğum parası almak için çalışan veya çalışmayan için ne yapılması gerekir ve de hem süt parasının hem de doğum parasının ücretleri nedir? T.C. Vatandaşı olan bütün anneler bu yardımdan yararlanabilir. Katiyetle bir sınırlama yoktur. Ayrıca Mavi Kart sahipleri de bu haktan yararlanabilir. Bir annenin bu yardımı alabilmesi için kesinlikle başvuru ..

SSK'dan mı yoksa Bağ-Kur'dan emeklilik mi daha avantajlı?

4b işe girişi tarihi,16.01.2006, 2880 gün, 4a işe giriş tarihi, 01.06.2013, 2102 gün, Doğum tarihi: 21.10.1960 bayan 4a’dan mı emekli olması mı avantajlı olur? Yoksa 4b’li mi? Giriş tarihi hangisi baz alınır? 16.01.2006 2880 gün işten çıkışı olmadan sgk 4’lı olarak çalışmaya başlamış olan bu kişinin 4b çıkışı ne zaman yapıldı? Eğ..

Görev değişikliği için yazılı onay almadığımız çalışan sonradan tazminat talep edebilir mi?

Mükelleftin yanında çalışan işçi 11.05.2019 tarihinden itibaren işe gelmemiştir. 17.05.2019 işçiye işveren tarafında ihtar çekilmiştir noterden. 18.05.2019 da işçi tarafından da işverene bir ihtar çekilip bilgi işlem elamanı olduğu halde kurye olarak çalıştırıldığını ve bu haklı sebep gösterip işten ayrıldığını yazmış ve bütün haklarını talep et..

İşçiye tahsis edilen konut ücret bordrosuna dahil edilir mi?

Şirket çalışanına ev kiralıyor kira faturası şirkete kesilmektedir. Şirketin vergisel ve ssk açısından görevi nedir? İşveren mal sahibine kira ödemesi için % 20 GV tevkifatı yapacaktır. Ödenen kira bedeli AYNİ ücret ödemesidir. Çalışanın bordrosuna ücret olarak eklenir vergi kesintisi yapılır. SGK kesintisi yapılmaz Kaynak:ISMMMO Yasal Uya..