Microfost Office programı direkt gider yazılabilir mi?

Ofisteki personelimizin kullanması için tanesi 80 USD olan 16 adet office programı satın aldık. Toplamı 1.280 USD. Bu bedeli direk giderleştirebilir miyiz? Yoksa hepsini bir bütün kabul edip amortisman yolu ile mi giderleştirmemiz gerekir? Ürünler birbirinden bağımsız çalışıyor ve her personelin kendi bilgisayarına yükleniyor. Amortismana tabi tut..

E-Serbest meslek makbuzuna geçmek zorunda mıyız?

E-serbest meslek makbuzuna geçiş zorunluluğu olacakmış, böyle bir durum söz konusu mu? Olacaksa şayet ne zaman olacak? Başvuru süreci hakkında detaylı bilgiler verir misiniz? Şu an için taslak uygulama henüz yürürlüğe girmedi. Taslak uygulama hakkındaki detaylı bilgiye 15.04.2019 tarihli GİB duyurularından ulaşabilirsiniz. e-smm başvurusu için;..

Yeni açılış yapan 2’nci sınıf defter mükellefi defter-beyan sistemine ne kadar süre içinde başvuru yapmalıdır?

İşyeri açılışı bildirimi yapan Serbest meslek erbabı kaç gün içinde Defter beyan sistemi için başvuru yapmalıdır? VUK 486'ya göre Defter-Beyan Sisteminin uygulanmaya başlanmasından sonra mükellefiyet tesis ettiren ve söz konusu Sistemi kullanmak zorunda olan mükellefler, kendileri veya yukarıda belirtildiği şekilde aracılık ve sorumluluk yetki..

E-Serbest meslek makbuzu nedir?

E-SMM makbuzuna geçmek için ne yapabiliriz ne gibi şartları yerine getirmemiz gerekli? İhtiyari bir uygulama mı yoksa zorunlu mu? E-smm makbuzu şuan için ihtiyari bir uygulamadır. Genel Olarak e-Serbest Meslek Makbuzu: Serbest meslek erbapları tarafından mesleki faaliyetlerine ilişkin tahsilatları için düzenlenen serbest meslek makbuzunun elektr..

Teklif formları damga vergisine tabi midir?

Bir anlaşmanın Damga Vergisine tabi olması için gerekli koşulların teklif ve kabulün olması gerektiği sonucuna ulaştım. Hatta teklif ve/veya kabul beyanı için düşülen imza, ibare, paraf veya e-imzanın olmazsa olmaz olduğunu öğrendim. Ancak ticari hayatta firmalar tekliflerini e-mail veya pdf formatında hazırlamakta ve teklif formu içinde çoğu zaman..

E-arşiv fatura kullananlar tekrar kağıt faturaya dönebilir mi?

1- Zorunlu olarak e-Fatura ya geçen firma, e-fatura kullanmayan firmalara kağıt fatura kesmeye devam edebilir mi? 2- E-arşiv faturaya geçmek e-fatura kullanıcıları için isteğe bağlı mıdır? E-faturanın yanında e-arşiv fatura kullanımına geçen firma kâğıt fatura düzenleyemez mi? 3- İsteğe bağlı olarak e-arşiv faturaya geçen firma e-arşiv fa..

E-serbest meslek makbuzu kullanımı zorunlu mudur?

E-serbest meslek makbuzuna geçiş zorunluluğu geliyormuş. Bu konu hakkında bilgi alabilir miyim? E serbest meslek makbuzuna başvuru süreci nasıl olacak? E-smm makbuzu hakkında; VUK.487 kapsamında; Genel Olarak e-Serbest Meslek Makbuzu: Serbest meslek erbapları tarafından mesleki faaliyetlerine ilişkin tahsilatları için düzenlenen serbest m..