Yurt dışına yapılan teknik danışmanlık hizmetinde KDV olur mu?

Gerçek Kişi Mükellefiyeti olan şahıs yurtdışında teknik danışmanlık hizmeti vermektedir. Firma yurtdışı firması, hizmet yurtdışında oluyor.  a) Yurtdışına düzenlemiş olduğu faturada KDV durumu b) Yurtdışında vermiş olduğu hizmet için İndirim veya istisna durumu nedir? c) Yurtdışında kaldığı günlerde (örneğin Fransa'da 10 gün, Dubai'..

Producer Price Index of Agricultural Products of the Turkey, July 2019

Producer Price Index of Agricultural Products of the Turkey, July 2019

Producer Price Index of Agricultural Products of the Turkey, July 2019 Agriculture- PPI decreased by 1.06% in July   Producer price index of agricultural products (Agriculture - PPI), in July 2019, decreased by 1.06% compared with the previous month, increased by 8.81% compared with December of the previous year, increased by 22.83% compared..

Sözlük satışında KDV oranı nedir?

Süreli yayınlar ve kitaplarda 01.02.2019 itibari ile KDV sıfırlanmıştı. Yayıncı firmamız sözlük çıkartmıştır. Sözlüklerde KDV oranı ne şekilde olacak “0”mı yoksa %8 olarak uygulamaya devam mı edeceğiz? Sözlük de Kitap’tır. KDV istisnası uygulanır. KDV hesaplanmaz. Kaynak:ISMMMO Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel..

Labour Force Statistics of the Turkey, May 2019

Labour Force Statistics of the Turkey, May 2019

Labour Force Statistics of the Turkey, May 2019 Unemployment rate realized as 12.8% The number of unemployed persons aged 15 years old and over increased by 1 million 21 thousand to 4 million 157 thousand persons in the period of May 2019 in Turkey compared with the same period of the previous year. The unemployment rate occurred as 12.8% with 3..

Çalışanlar için yapılan tamamlayıcı sağlık sigortası bordroya eklenir mi?

Çalışanlarımıza özel tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırdık. Yalnız poliçeleri herkesin kendi adına olacak şekilde yaptırdık. Ödediğimiz poliçe tutarlarını yıllık 8 taksitle ödemekteyiz. İlk sorum bu tutarları çalışanın bordrosuna ayni yardım olarak yansıtmalı mıyız? İkincisi ödediğimiz bu tutarları çalışanların gelir vergisinden düşüp çalışanlara ..

Yazılım kiralamalarında KDV oranı nedir?

Bir yazılım ürettim ve yazılımı başkasına kiralayacağım. Kiralama karşılığında da fatura keseceğim. Yazılım kiralama faturası olarak keseceğim bu faturada KDV oranı kaç olacak? Yazılım kiralamalarında KDV istisnası var mıdır? % 18 KDV uygulanır. İstisna olmaz. Kaynak:ISMMMO Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacı..

E-arşiv faturaya geçme zorunluluğu yürürlüğe girdi mi?

E-fatura mükellefleri 01.07.2019 tarihine kadar E arşiv faturaya geçmek zorunda mıdır? Bu zorunluluk geldi mi? Taslak tebliği henüz yayımlanmadığı için zorunluluk yoktur. Kaynak:ISMMMO Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. ..