Yurt dışına ifa edilen organizasyon hizmetinde KDV hesaplanacak mı?

Türkiye’de faaliyet gösteren turizm firmasıyız. Dünyanın çeşitli ülkelerindeki müşterilerimize balkan ülkelerinde konferans seminer geziler düzenlemek yoluyla turizm hizmeti vermekteyiz. Bu kişilere fatura kesilirken KDV hesaplaması yapılacak mıdır? Ayrıca Türkiye’den başka turizm firmalarında bu şekilde yurt dışında hizmetler vermektey..

Yurt dışında kurulu yabancı bir firmadan elde edilen kar payları Türkiye’de ayrıca vergilendirilir mi?

İsviçre de bulunan şirkete %10 oranında ortak olma durumunda olan bir mükellefimiz için şahıs olarak mı yoksa şirket olarak mı ortak olunması halinde vergisel anlamda kolaylık sağlar? Orada kazanılan kazancın Türkiye 'de vergilendirilmesi ya da kazancın Türkiye'ye getirilmesi halinde işlemin vergisel boyutu nasıl olacaktır? Yurt dışında el..

Emekli olan ve şirkette ortağı olan kişinin emekli maaşından Sosyal Güvenlik Destek kesilecek mi?

Limited şirket ortağı ve müdürü kendi şirketinden huzur hakkı almaktadır aynı zamanda başka bir şirkette 4/a’lı olarak sigortalıdır, çalışma süresi dolmuş ve 4/a statüsünden emekli olacaktır. Emekli olduktan sonra şirket müdürlüğü ve ortaklığı devam edeceğinden sigortalılık statüsü ne şekilde olacaktır, şirket gelirinden (huzur hakkı) ya da e..

Üniversite öğrencileri 27103 sayılı SGK teşviklerinden faydalanabilir mi?

Firmamızda üniversite örgün öğretim öğrencisini devamlı olarak çalıştırmak istiyoruz. 27103 sayılı kanun şartlarını hem firma hem de işçi taşıyor ama üniversite örgün öğretim öğrencisi olduğu için bir sorun olur mu? Devlet daha sonradan geriye dönük primleri ister mi?  Öğrenci fiilen işyerinizde çalışacaksa primlerin iadesi istenmeyecektir. ..

Oturma izni olan yabancı uyruklu bir kişiyi çalıştırabilir miyiz?

Oturma izni olan yabancı uyruklu bir kişi çalıştırmak istiyoruz. Özellik arz eden durumlar nelerdir? Yurt İçinden Yapılacak Başvurular; Madde 7 - Yurt içinden, sadece en az altı ay süreli ikamet tezkeresi almış ve bu süresi sona ermemiş olan yabancılar veya bunların işverenleri, başvurularını doğrudan Bakanlığa yapabilirler. (Ek cümle:RG-28/4/201..

Bir şirketten 100.000 TL ticari alacağımız var fakat karşılıklı yapılan sulh sözleşmesine istinaden 75.000 TL tahsil edeceğiz. Aradaki farkın kaydı nasıl olmalı?

Bir şirketten 100.000 TL ticari alacağımız var fakat karşılıklı yapılan sulh sözleşmesine istinaden 75.000 TL tahsil edeceğiz. Aradaki farkın kaydı nasıl olmalı? ---------------------- / --------------------- KKEG (B) 25.000 120 (A) 25.000 ---------------------- / --------------------- Kaynak: İSMMMO Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bi..

Şahıs firmasına ortak alınabilir mi?

Şahıs firmasına %40 hisse ile dışarıdan bir şahıs ortak olabilir mi? Vergi dairesine bildirim nasıl yapılır? Öncelikle mevcut şahıs firmasını kapatıp adi ortaklık olarak mı mükellefiyet açılmalı? Yoksa mevcut şahıs firmasına adi ortaklık sözleşmesi ile vergi dairesine başvurulabilir miyiz?   Mevcut işletmeye ortak olunabilir. Ortaklık için s..

ankalara gayrimenkul değerleme hizmeti sunan firmalar hangi hallerde KDV tevkifatı uygulayıp hangi koşullarda KDV tevkifatı uygulamayacaktır? Bankaya aşağıdaki linkte belirtilen işlerin yapılması halinde KDV tevkifatı yapılır.

Bankalara gayrimenkul değerleme hizmeti sunan firmalar hangi hallerde KDV tevkifatı uygulayıp hangi koşullarda KDV tevkifatı uygulamayacaktır? Bankaya aşağıdaki linkte belirtilen işlerin yapılması halinde KDV tevkifatı yapılır. https://www.ismmmo.org.tr/dosya/746/Mevzuat-Dosya/10.pdf Kaynak: İSMMMO Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görs..

Şahıstan alınan gayrimenkuller için gider pusulası düzenlenecek midir?

İnşaat tesliminde kalan bir daireyi kendi üzerime fatura ettim. 2017 K/Z çıkardım. Şimdi ise kendi üzerime fatura etmiş olduğum bu daireyi bir şirkete satacağım. Benden fatura istiyorlar. Şimdi bende fatura kesersem 2 kez aynı daireye fatura kesmiş olacağım. Şahsi mülkiyetiniz de olan Gayrimenkul için fatura düzenlenmez. Alıcı, kayıtlarına Tapu s..