Yurt dışında yabancı Türk firmasında çalışıyorum. Ancak çalıştığım firma alacaklarımı ödemiyor/ödemedi. Ne yapmalıyım?

Yurtdışında yabancı bir firmada/bir Türk firmasında çalışıyorum/çalıştım. Ancak çalıştığım firma alacaklarımı ödemiyor/ödemedi. Ne yapmalıyım? a) Yabancı firmada çalışması bulunanlar: Halen yurtdışında çalışmaktaysanız, ödenmeyen ücretlerinizle ilgili olarak bulunduğunuz şehirdeki Çalışma Dairesine/Çalışma Bürosuna, sonuç alınamadığı durumlarda i..

Yurt dışı borçlanma işlemi için gerekli olan hizmet belgesi nereden ve hangi belgelerin ibrazı ile temin edilir?

Yurt dışı borçlanma işlemi için gerekli olan hizmet belgesi nereden ve hangi belgelerin ibrazı ile temin edilir?  Hizmet Belgesi Temini  Hizmet belgesinin temini ülkeden ülkeye farklılık göstermektedir. Genellikle sigortalının talebi üzerine doğrudan o ülkenin sigorta kurumundan ya da Müşavirlik/Ataşeliklerimiz veya Büyükelçiliklerimiz..

Yurtdışında geçen çalışma sürelerimi Türkiye’de SGK'ya borçlanarak emekli olabilir miyim?

Evvelce yurt dışında bulundum/halen yurt dışında bulunmaktayım. Yurt dışında geçen çalışma sürelerimi Türkiye’de Sosyal Güvenlik Kurumuna borçlanarak emekli olabilmem hususunda kısaca bilgi verebilir misiniz? 3201 sayılı Kanunla, yurt dışında çalışan veya ev hanımı olarak bulunan Türk vatandaşlarına yurt dışında geçen sürelerini geriye dönü..

SGK teşviklerinden işverenin eşi ve çocukları faydalanabilir mi?

İşverenin eşi veya çocukları işverene ait iş yerinde 17103 ya da 27103'ten faydalanabilir mi? İşverenin işyerinde ücret karşılığı fiilen çalışan eş ve çocuklarının çalıştıkları işin durumuna göre 17103 ya da 27103 sayılı teşvikten yararlanmasına engel bulunmamaktadır. Kaynak:ISMMMO Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece gen..

Daire satışının KDV oranı nedir?

150 m2 altı daire satışında KDV oranı neye göre belirlenir? 30 Hazirana kadar farklı KDV, 30 Hazirandan sonra farklı KDV oranı mı? Satılan daire kentsel dönüşüm kapsamında ise KDV oranı değişiklik gösterir mi? 31/12/2019’a kadar 150 metre karenin üstündekiler için Uygulanacak KDV oranı % 8’dir. 150 metre karenin altındakiler için uy..

Poşet beyannamesi süresinden sonra beyan edilebilir mi?

Kurumlar Vergisi mükellefimizin geri dönüşüm (POŞET) beyanını vermeyi maalesef unuttum. Ödeme gününe kadar vereyim mi? Yoksa hiç vermeyip bir dahaki ay mı vereyim? Cezai durum nedir? SÜRESİNDEN SONRA VERİLEN POŞET BEYANNAMESİ: Geri Kazanım Katılım Payı Beyannamesinin kanuni süresinden sonra ödeme süresinden önce verilmesi hâlinde vade tarihi ..

Serbest meslek mensupları araçlarını şahıs firmalarına kiraya verdiklerinde S.M.makbuzu düzenlemeli midir?

Adıma kayıtlı binek aracımı bir firmaya kiraya verip serbest meslek makbuzuna araç kiralama bedeli yazıp makbuz kesebilir miyim? Böyle bir işlem yapılmaz. Araç kira geliri GMSİ’dir. Kiracı kira bedelinden % 20 GV stopajı yapar ve tutarı Bankadan öder. Bu işlem için S.M. Makbuzu düzenlenmez. Kaynak:ISMMMO Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgil..

Diş hekimlerinin serbest meslek faaliyeti yapması dolayısıyla yazar kasa kullanma zorunluluğu var mıdır? Pos makinesi kullandığı zaman nasıl iş

Diş hekimlerinin serbest meslek faaliyeti yapması dolayısıyla yazar kasa kullanma zorunluluğu var mıdır? Pos makinesi kullandığı zaman nasıl işlem yapılmalıdır? Vergi mükelleflerinden pos cihazı ödeme aldığı zaman serbest meslek makbuzu mu düzenlemek zorunda mıdır? Hekimler kredi kartı ile yapacakları tahsilat için özel donanımlı POS kullanmak zor..

Bankadan ödenen işyeri aidat giderlerinde KDV var mı?

İşyeri için banka kanalıyla ödenen ve banka makbuzu ile tevsik edilen aidat giderleri için iç yüzde ile KDV indirimi yapılabilir mi?  Aidat giderini tahsil eden kişi kurum veya yönetim Vergi mükellefi ise aidat için fatura düzenler % 18 KDV tahsil eder. Vergi mükellefi olmayanlar KDV tahsil edemeyeceği için iç yüzde ile KDV ayrılmaz. ..